Bağımsız Bölüm Ne Demek?

Bağımsız bölüm denildiğinde akla gelmesi gereken inşaatı bitmiş olan binalarda kullanılabilir her bir bölümlerdir. Binaya ait olan daireler başta olmak üzere katlar, iş büroları, mağazalar, mahzen ve depo dışında dükkânlar da bağımsız bölümün içine girmektedir.

Bağımsız Bölüm Ne Demek?

Bu bölümler bir bina içerisinde olabileceği gibi aynı parsel içerisinde de olması mümkün yapılardır. Binalar şeklinde olabileceği gibi aynı parsel içinde villa şeklinde de olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu bölümlerle zeminde pay olmasıdır. Bu payın olmaması halinde o alana ortak yer denilmektedir.

Bağımsız bölüm tanımlaması kat mülkiyet kanununa göre yapılmaktadır. Kullanılmaya elverişli olan her bir alana verilen isim olarak ifade edilmektedir.

BAĞIMSIZ BÖLÜM TAPU İŞLEMLERİ

Bağımsız bölüm alım satım işlemlerinde de ayrı tapu olarak değerlendirilmektedir. Bir kişiye ait olabileceği gibi birden fazla kişinin da bu alana sahip olması söz konusu olabilmektedir. Bir bina içerisinde birden fazla bağımsız bölüm olması halinde bu alanlar bir kişiye ait olabilmektedir. Bir bağımsız bölümünde birden fazla sahibi olabilir. Bu durumla ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Önemli olan tek süreç ayrı bir tapusu olması gerektiğidir. Tüm işlemler bu tapu üzerinden yapılmaktadır.

BAĞIMSIZ BÖLÜMDE ONARIM İZNİ

Bağımsız bölüm sahibi olanlar için önemli olan bir diğer konuda sahip oldukları alan için onarım yıkım işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı. Yapılma izni olması halinde bu sürecin nasıl işlediğidir.

Kanunlar incelendiğinde kat mülkiyeti kanununa göre kat maliklerinden herhangi biri bütün kat sakinlerinin imzası ve izni olmaksızın ana mülk üzerinden ortak yerlere ait olan bölümlerin onarım işlemini yapma hakkına sahip değildir. Kendi bağımsız alanında yapmak istediği değişiklikler yapım ve narım işlemlerinde de ana yapıya zarar verici hal ve hareketin içine girmesi mümkün değildir. Tavan, taban ve duvar gibi birbirine bağlı olan bölümlerde tüm mülk sahiplerinin izni olması halinde genel yapıya zarar vermeyecek yeni düzenlemeler yapma hakkına sahiptir.

KAT MÜLKİYETİ

Bağımsız alanlarla ilgili birden fazla bölüme sahip olan kişiler zaman içerisinde bu alanları birleştirmek istediğinde olabilirler. Kat mülkiyet kanununa göre bu tarz talebi olan bölüm sahiplerinin belirli hakları bulunmaktadır.

Kanuna göre; birden fazla bağımsız alan sahibi olan kişi diğer daireler ve binanın genel yapı durumuna göre ortak alanlara zarar vermeme kaydına uygun şekilde bağımsız bölümler üzerinde duvar yıkımı ya da alanların birleştirilmesi işlemlerini yatırabilmektedir. Kural ihlali yapılması ve binanın genel yapısına zarar verilmesi halinde de yasa ihlali yapılmış olup bağımsız bölüm sahibi belli yaptırımlara maruz kalmaktadır.

Tek bir bağımsız bölümde birden fazla kişinin o alana sahip olması ve bir kişinin değişiklik yapmak istemesi halinde de diğer hak sahiplerinin gerekli iznini ve imzasını alması gerekir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turhan Çakar
Turhan Çakar - 2 ay Önce

İyi günler
Benim sorunum şu,Efendim ben bir site’de
Yazlık ev aldım,arsa Tapusu var (Mesken)ve tapuda metre kare olarak gösteriyor ve Site içinde Duvar falan örülmemiş bütün alanlar açık ve Peyzajı yapılmış bitmiş şimdi bizim komşumuz kalkmış biz yurtdışındayken duvar ördürmüş ,şimdi diyorki ben arsamı Haritacı getirip ölçtürdüm onun için duvarı ördürdüm,ama tabii bu arada benim taraftan hemen hemen 50metre kare kendi evine doğru almış tabii bu arada bütün çiçekler palmiye ağaçları onun tarafında kaldı,ve site duvarını yıkıp Araba kapısı yapmış böyle şeyler kimseye sormadan yapılabiliyormu ve ben hakkımı arayabilirmiyim.Sitemizin yönetimi şu an yok,ve site içindeki evlerin sınırı neresidir.

EMLAK GÜNDEMİ: Komşunuz site içerisinde yer alan mülkünde bu tür değişiklikler yapamaz. Yapabilmesi için tüm maliklerden izin alamsı gerekir. Durumu belediyeye şikâyet edebilirsiniz. Şayet komşularınızda durumdan şikâyetçi ise birlikte hareket edebilirsiniz. Belediye çözüm olmazsa dava açmanız gerekiyor.