Babanın Borcu için Çocuğa Haciz Gelir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Hakkımda başlatılmış icra takipleri ile bunlarla bağlantılı davalar var. Ancak herhangi bir malım olmadığı için alacaklılar haczi kabil mal bulamıyor. Fakat kızımın üzerine araç var. Acaba alacaklılar kızımın üzerindeki aracı haczedebilir mi?" sorusunu cevapladı.

Babanın Borcu için Çocuğa Haciz Gelir mi?

Bir iki gün önce üzerinde haciz bulunan gayrimenkullerin satışına engel olmadığını yazdım (yalnız Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 1390 ve 1493 sayılı genelgelerinde kamu alacağı için yapılmış hacizlerde devir yapılmaması şartı vardır).

Bunun üzerine okuyucularımdan hacizli mallar ve satışları konulu sorular ardı ardına gelmeye başladı. Bu da onlardan biri.

Ancak daha önceki yazılarımdan da hatırlanacağı gibi borç şahsidir.

Yani okuyucumun sorusunda olduğu gibi babanın borcu için eşinin mallarına veya çocuklarının mallarına haciz tatbik olunmaz.

Borç kiminse onun malları üzerinde haciz tatbik edilir, malvarlığı yok ise bir gün olması beklenir.

Ancak burada dikkat çekmem gereken bir husus var. Bazı hallerde borçlu alacaklılardan mal kaçırma amacına yönelik olarak malvarlığını eşine dostuna devretmektedir.

Bu devirler muvazaa yollu yapılmakta, sırf alacaklıları mağdur etme amacı gütmektedir. Dolayısı ile bu devirlerin mal kaçırma amacına yönelik olduğunun ispatı halinde satışın iptaline gidilebilir.

Alacaklıların bu hususa dikkat etmesi gerekir. Örneğin borçlu malvarlığını reşit olmayan çocuğuna devretti ise bunun muvazaa olduğu yani hileli devir olduğu iddiası gündeme gelebilir.

Yaşanan olaylarda muhtelif ihtimaller söz konusu olabileceği için böyle durumlarda bir meslektaşımın yardımının alınmasında yarar vardır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER