Baba Çocuğuna Gayrimenkulünü Devredebilir mi? Hibe mi Satış mı Daha Sağlıklı?

Gayrimenkul, bağışlama ya da satış yoluyla devredilebilir. Keza, söz konusu devir işlemine konu oluşturan iş veya işlem her ne ise, sonuç olarak bir tapu devri gerçekleşir. Peki baba çocuklarına gayrimenkullerini nasıl devredebilir? Bağış mı yoksa satış mı daha sağlıklı bir yöntem?

Baba Çocuğuna Gayrimenkulünü Devredebilir mi? Hibe mi Satış mı Daha Sağlıklı?

Tapu devri, öncesinde bir taşınmaz satış sözleşmesi kurulması ile mümkün olabileceği gibi, bu sözleşme kurulmadan, tarafların direkt olarak tapu idaresine gelip tapu devri işlemi yapmasıyla da gerçekleşebilir.

Önemle ifade etmek gerekir ki, Türk hukuku bu noktada babadan oğula geçecek olan tapular bakımından ayrı bir hüküm bulundurmaz.

Yani, bir baba ve oğul arasındaki tapu devri işlemi ile birbirini hiç tanımayan iki taraf arasında yapılacak devir işlemi arasında hiçbir fark bulunmaz.

Malik sıfatlı bir baba, maliki olduğu bir taşınmazı, taşınmaz satış sözleşmesi akdetmek ve ardından tapu devrini gerçekleştirmek suretiyle yeni malik sıfatlı oğluna satabilir

Bunun dışında, baba oğluna sahip olduğu taşınmazı hibe etmek (bağışlamak) istemiş olabilir. Bu da pekala mümkündür. Bağış işlemi de taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesinde yapılır.

Fakat hibe işlemleriyle tapu devrinde, tapu harcı taşınmaz değerinin binde 68,31 (2019 için) oranı üzerinden hesaplanır.

Satışta ise, satış bedelinin binde 20,37’si (2019 için) üzerinden tapu harcı tahsil edilir. Bu hususa dikkat etmek gerekir.

Eğer bağış yapacaksa, bunu yazılı bir taşınmaz bağış taahhüdü kurmak ve ardından taşınmazın bağlı olduğu tapuda devir ve ferağ işlemlerini yapmakla gerçekleştirebileceği gibi, bu işlemlere hiç girişmeden direkt olarak tapuya giderek ferağı yapabilir. Elbette ki, tüm bu işlemlerin yapılabilmesi, tapu harcının ödenmesi ve gerekli evrakların temin edilmesi ile kabildir.

GAYRİMENKULÜN DEVRİ

Babanın çocuğuna ev bağışlaması durumunda diğer kardeşler hak sahibi olurlar mı? Baba eğer yaşıyorsa taşınmaz devri için diğer çocukları bir hak talebinde bulunamazlar.

Ancak, babanın vefatından sonra muvazaa sebep gösterilerek, tapu iptali ve tescil davası ya da tenkis davalarını açma hakkı doğar.

Satış ve hibe işleminde istenen evraklar hemen hemen aynı olmakla birlikte; satış işlemleri için; tapunun aslı ya da fotokopisi, nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi, belediyeden rayiç bedel ve vergi borcu yoktur yazısı gerekmektedir.

Hibe işleminde talep edilen belgeler ise; hibe edilen taşınmazın tapu senedi, 6 içinde çekilmiş 1 adet fotoğraf, Belediyeden alınan emlak beyan değerini gösteren belge ve tarafların nüfus cüzdanının aslı gereklidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 2 ay Önce

Merhabalar iyi günler köyümüzde bulunan tek katlı yığma evi babam benim üzerime vermek istiyor kız kardeşim arayıp sormuyor hiç annem babam Bayadır aryılar babam köyde tek yaşıyor kardeşimede tarla falan verilecek tabi baba ocağıdır diğe bende sahip çıkmak istiyorum sonralarda sıkıntı yaşamamak için napmalıyız?

EMLAK GÜNDEMİ: Değerinde satış göstermelisiniz ve mutlaka ispatlanır para trafiği olmalı.

Seyfullah yaşar
Seyfullah yaşar - 1 ay Önce

Babam evinini bana vermek istiyo annem ve babama ben bakıyom yaşları 63 yaşlarında evin tek oğlu benim kizkardeslerimde vermiyo babam sağ nasil alabilirim kiz kardeşlerim babam medar ettikten sonra benden ala bilirler mi almamaları için ne yapmam lazim

EMLAK GÜNDEMİ: Babanız evi sizin üzerinize de verse (tapu alınmış olsa da) kardeşlerinizin açacağı miras davasında tapu iptal edilebilir. Çözümse babanızın evi gerçek değeri üzerinden size satması. Para trafiği ispatlanır olmalı.

Fatma Erkan
Fatma Erkan - 4 ay Önce

Kızımın evlendiği şehre Emekli olunca yerleştim Rahmetli eşim ve Londra’dan oğlum da aynı şehre geldik Eşim öldükten sonra da önc sinde de kazara kuzum ve torunlarım geliyordu heppp benim zorlamamla Asssla bebtelf ne gelme gitme ne hiçbir sorunumla ilgilenmedi Psikolojik sorunları olan oğlumun üstüne ölünceye dek benim öldükten sonra onun olsun istiyorum ne yapmalıyım Kozı. Ve damadım Asssla oğlumu bu konuda rahatsız etmesinler istiyorum çünkü oğlum bunları düşünerek korkuyorrr

EMLAK GÜNDEMİ: Türkiye'deki miras mallar için Türk Miras Hukuku geçerlidir. Türk Miras Hukukuna göre de çocukların mirasta saklı payları vardır ve mirastan mahrum edilemezler. (Saklı pay, bazı yasal mirasçılara tanınmış olan ve üzerinde miras bırakanın tasarruf edemediği miras hissesini ifade eder. Miras bırakan saklı payların dışında kalan miras mallarını ölmeden önce satabilir, bağışlayabilir ya da vasiyetnameyle istediği bir kişiye bırakabilir. Ancak saklı paya dokunamaz.)

Selim
Selim - 3 ay Önce

Merhabalar efendim, Annemin Babası ölmeden önce en büyük oğluna işlemesi için bir arsa bırakmış. Öldükten sonra ise kız kardeşler bu arsa üzerinde hak aramak durumunda kalmışlar. Atanan bilirkişiler ise durumun satış değil hibe olduğu sonucuna varmışlar. Bu durumda arsa kardeşler arasında paylaştırılır mı?

EMLAK GÜNDEMİ: Satış olmaması zaten sonucun lehinize olmasını sağlar. Hibe edilen gayrimenkullerin tapuları saklı paya sahip mirasçılarca iptal ettirilebilir.

Barbaros Duransel
Barbaros Duransel - 3 ay Önce

Babamın hisse li bir tarlası var bunu benim üzerime vermek istiyor
Bu tapuyu ne şekilde almam gerekir ileride ablam hak talep etmemesi için

EMLAK GÜNDEMİ: Hisseli tarla için tapu devri yapılamaz. Öncelikle babanız hisse paylaşımı ile (tarım arazilerinde asgari bölünebilme büyüklüğü var) tapusunu adına almalı ardından size devredebilir. Ancak bu devir ileride diğer kardeşlerinizin miras payı için dava açarak tapu iptali istemesine engel değil. En sağlıklı olan yöntem satıştır. Bu satışa karşılık bir bedel ödendiği ispat edilebilirse tapu iptal edilmez.

Mustafa
Mustafa - 3 ay Önce

...

Mustafa
Mustafa - 3 ay Önce

babama ait 2 adet Taşınmaz dükkan tapusu var Bu dükkanları bir başkasına satmak istedi Bende Madem satıyor San ben alayım baba dedim Biz toplam üç Kardeşiz Baba Bir Anne farklı Iki Kardeşim baba bir olan üvey ileride bu tapu satışının bozulmaması için Babam 62 yaşında Nasıl bir yol izlemem gerekiyorSahte bir tapu satışı olmayacak veya mal kaçırmak için gene yapmayacağım ben gerçekten bu ama büyüklerin parasını ödeyeceğim Yarın ileride başımın ağrımaması içinArın babam öldüğünde İlerleyen dönemlerdeHakkımı savunabilmek için nasıl bir yol çizmem gerekiyorAma bunun parasını ödeyerek almış olsamTapu aracılığı ile bankaya parayı yatırsamDekontları saklasam�lerleyen dönemlerde babam öldüğündeBu tapu satışı iptal olur mu bozabilir LermiVerdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Dediğiniz gibi para trafiği ispatlanabilen satış yapılırsa ileride hiçbir sorun yaşanmaz. Dava açmış olsalar bile! Ancak satışın gerçek değeri üzerinden (en azından rayiç değer üzerinden) yapılması gerekir.

Ali çolak
Ali çolak - 2 ay Önce

Dedesi torununa elli dönüm tarla satışı yaptı şimdi halası tapuyu bozdurmak istyor nasıl sonuçlanır

EMLAK GÜNDEMİ: Dede hayatta ise hala bir şey yapamaz. Dede ölmüşse ve bu satışa ait para trafiği ispat edilemezse tapu bozulabilir.