banner53

Asansör Bakım Masraflarını Kiracı mı Öder?

Asansörler, periyodik olarak bakım gereken aletlerdir. Asansör masrafları ise zemin katta oturan ve asansörü kullanmayanlar dahil, ister kiracı ister ev sahibi olsun, aylık aidatlarla ödenir.

Asansör Bakım Masraflarını Kiracı mı Öder?

Özellikle çok katlı binalarda arıza yapan asansörler, özellikle yaşlı, çocuk ve hasta kişiler için günlük hayatın aksamasına neden olabilir.

Bu nedenle 2016 yılında yürürlüğe giren asansör yönetmeliği ile asansörler, denetim altında tutularak sürekli kontrolleri yapılan araçlar arasında yer alır.

Asansörlerin güvenli bir şekilde çalışması için ilk kurulum tarihinden itibaren bir yıl sonra arıza olmasa dahi kontrol ve bakımı gerçekleştirilir.

Bir yıldan sonra ise yılda en az bir kez bina sorumlusu tarafından bakım ve kontrolü yaptırılır.

Periyodik aralıklarla yaptırılan bakım nedeniyle ortaya çıkan asansör masrafları, binada yaşayanlar tarafından apartman aidatı içerisinde aylık olarak, arsa sahibi tarafından ise demirbaş gideri olarak ödenir.

Bölünme durumu nasıl gerçekleşir?

Apartmanlarda ortak kullanılan asansör masrafları da binanın boyanması, arızalanan güneş enerji sisteminin bozulması gibi ortak ihtiyaçlarda olduğu gibi binada oturanlar tarafından karşılanır.

Zemin katta oturan, asansörü kullanmayan kişiler de ister kiracı ister daire sahibi olsun, asansör masraflarına katılır.

Apartmanlarda yapılacak ortak kullanım alanlarındaki değişiklikler, apartman sakinlerinin oy birliğini gerektirir.

Asansör bakımı ve arıza durumunda ödenen onarım ücreti de eşit bölünerek ödenir.

Ev sahibi de burada eşit miktarda ödeme yapmakla yükümlüdür. Örneğin iki dairesi olan bir mülk sahibi, bu durumda apartman giderleri söz konusu olduğunda iki kat ödeme yapar.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 06:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER