banner53

Arsanıza Ev Yapmak için Bilmeniz Gerekenler 2020

Arsa sahibi olan bir çok kişinin hayali bu arsasına ev yapmaktır. Arsa üzerine ev yapmak isteyen kimselerin belli bir sermayeye sahip olmaları gerektiği gibi, ev yapmak için zorunlu olan yasal prosedürleri de bilmeleri gerekiyor. İşte arsanıza ev yapmak için yapmanız gerekenler...

Arsanıza Ev Yapmak için Bilmeniz Gerekenler 2020

Her İsteyen Arsasının Üzerine Ev Yapabilir mi?

Arsanın planlı alanlarda yer alması ve imar durumunda "konut" yazması halinde bu arsa üzerinde ev yapılabiliyor. İmar durumu belgesi ilgili belediyeden alınabiliyor. 

Plansız yerlerde bulunması halinde ise bu parsellerde sıhhî ve estetik mahzur bulunmadığı takdirde parsel sathının yüzde beşinden fazla yeri işgal etmemek, inşaat alanları toplamı 2 katta 250 metrekareyi saçak seviyelerinin tabii zeminden yüksekliği 6.50 metreyi aşmamak, yola ve parsel sınırlarına 5 metreden fazla yaklaşmamak şartı ile bir ailenin oturmasına mahsus bağ veya sayfiye evler veya eğlence veya turizm tesislerim ile gibi tesislerin müştemilatı binaların yapılmasına izin verilebiliyor.

Ev Yapmak için Gereken İzinler

Arsaya ev yapmak için öncelikle mimari projenin hazırlanması ve gerekli diğer belgeler ile birlikte belediyenin imar birimine müracaat edilmesi gerekiyor.

İnşaat ruhsatı alırken istenen belgeler şu şekilde sıralanıyor:

-- Ruhsat başvuru dilekçesi

-- Tapu

-- İmar durumu (Belediyeden alınacak)

-- Aplikasyon belgesi (Kadastro Müdürlüğü'nden alınacak)

-- Mimari proje (Oda onaylı)

-- Mimarlar Odası'ndan sicil belgesi

-- Betonerme statik proje (Oda onaylı)

-- İnşaat Mühendisi Oda sicil belgesi

-- Elektrik tesisatı projesi (Oda onaylı)

-- Elektrik Mühendisi Oda sicil belgesi

-- Sıhhi tesisat projesi (oda onaylı)

-- Makine Mühendisi Oda sicil belgesi

-- Zemin etüd raporu

-- Harita uygulama sorumlusu ve evrakları

-- Yapı Müteahhidi ile ilgili belgeler. Müteahhitli inşaat sahibi ya da inşaat yapmaya yetkili başka bir müteahhit üstlenecek

-- Yapı denetim sözleşmesi ve yapı denetim şirketinin belgeleri

-- Yapıya ilişkin bilgi formu

-- Yapı denetim şirketi ücretinin yüzde 20'lik kısmını yatırdığını gösterir banka dekontu

-- Şantiye şefi sözleşmesi

İnşaat Süreci

Kanunen belediyeden inşaat ruhsatı alındıktan sonra yapı inşaatına 2 sene içerisinde başlanması gerekiyor ve 5 sene içerisinde bitirilmesi gerekiyor.

2 yıl içinde inşaata başlanmazsa veya 2 yıl içinde inşaata başlamasına rağmen 5 yıl içinde inşaat, ruhsatına uygun olarak bitirilmezse ruhsat hükümsüz oluyor.

Bu durumda ruhsatın yeniden alınması gerekiyor.

İnşaat Tamamlandığında

Ev inşaatı tamamlandıktan sonra, kat mülkiyeti tapusuna geçilebilmesi için öncelikle iskan belgesinin alınması gerekiyor. İskan belgesi, yine ilgili belediyeden alınıyor.

Taşınmazın ruhsatlı projesine göre bitirildiğinin belediye ekiplerince tespit edilmesi halinde binaya iskan veriliyor. Aksi durumda iskan izni çıkmıyor ve yapı tapuda arsa olarak gözükmeye devam ediyor.

İskanda sıkıntı çıkaran yerlerin düzeltilmesi gerekiyor. Bu düzeltim yapılmazsa yapının yıkım süreci başlıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 03:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Gürcan
Emine Gürcan - 6 ay Önce

Benim arsam var oraya izinsiz ev yaparsam ne olur ne kadar cezası olur neyle karşılaşırız arsa köyde köye dönüş proje kapsamında nasıl olur aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

Saim Paliağa
Saim Paliağa @Emine Gürcan - 1 ay Önce

Tapuda tarla geçiyor 30 yıl önce yapılı evimizin hiç bir evrakı yoktur şimdi neyle karşılaşırız

EMLAK GÜNDEMİ: Tapudan bilgi isteyiniz.

Hüseyin yılmaz
Hüseyin yılmaz @Emine Gürcan - 4 ay Önce

Köyde izinsiz ev yapsam m2 cezası ne olur ruhsat nesil alırım

EMLAK GÜNDEMİ: Bu daha masraflı bir yol.

Emre yılmaz
Emre yılmaz - 5 ay Önce

Miras kalan arsa hak sahipleri arasında paylaşılamadı ve arsa satılığa çıkacak. Bu arsa üzerinde bizim 20 yıllık yayla evimiz de var. Arsanın satılması durumunda evin durumu ne olur? Yıkılır mı? Ev bize mi kalır? Yada ev kaç m2 ise parasını verip satın mı almalıyız?

EMLAK GÜNDEMİ: Eğer evde miras bırakan tarafından yapılmışsa oda ortaktır ve satışta ona da bir değer biçilebilir. Ortaklardan biri dilerse öncelikli olarak arsa payı ile binayı alabilir.

Durak duygu
Durak duygu @Emre yılmaz - 2 ay Önce

Ankara hasanoğlanda 400metire kare imarlı tapulu 4 kat yapı izinli arsam var ben buraya 2 oda bi salon ev yapmak istiyorum buraya ev yapmak için nerelerden nasıl izin alacam birde izin almak ne kadar masraf tutar açıklama yaparsanız sevinirim teşekürlee

EMLAK GÜNDEMİ: Arsanıza yapacağınız evi 'anahtar teslim' müteahhite vermeniz daha kolay ve zahmetsiz olur emin olun.

Nildun kanli
Nildun kanli - 6 ay Önce

Benim veraset yoluyla kalan 4 katlı ama tapuda bağ gözüken yıllardır vergisini suyunu elektriğini dogalgazini verdiğim hisseli tapu üzerinde bir evim var ve ailecek bunu paylaşımını yapamıyoruz ama ben o evde oyuramadigim için hisseli satmak istiyorum nasıl olur

EMLAK GÜNDEMİ: Ortaklar hisseli gayrimenkulleri paylaşamadıklarında veya satamadıklarında mahkemeye İzale-i Şuyu davası açılır. Mahkeme gayrimenkulü satışa çıkarır. Gayrimenkul rayiç bedel üzerinden açık artırma usulü ile satılır. Elde edilen gelirse payları oranında mirasçılara verilir.

Mustafa Şahin
Mustafa Şahin - 5 ay Önce

Bizim babadan kalan tarlaya ruhsatsız ev yaptık diğer hissedarlar imza vermediği için ruhsat alamadık bu eve nasıl ruhsat alırız diğer hissedarlar imza vermediği halde.

EMLAK GÜNDEMİ: Diğer hissedarların rızası şart. Ya da miras paylaşımı yapılır, evin olduğu hisse size kalır.

Ali metinoğlu
Ali metinoğlu - 4 ay Önce

Köyde imarsiz tarla niteliğinde 4 dönüm yere ev yapabilmek için şartlar nelerdir

EMLAK GÜNDEMİ: Köyde ev yapmak için, İlçe Özel İdaresi’nden projenin onaylatılması ve gerekli olan izin yazısının alınması gereklidir. Köy İhtiyar Heyeti kararı alınarak, alınan belgenin İlçe Özel İdaresi’ne iletilmesi gereklidir. Ayrıca ev yapmak için yapı ruhsatı alınması da gereklidir.

Halil SARNIÇ
Halil SARNIÇ - 6 ay Önce

Köyde iki yüz yetmiş mt kare arsa var sekiz mirascılar toplu vekalet verebilir mi? Satışı için birisi anlaşmıyor ne yapılır

EMLAK GÜNDEMİ: Mirasçılardan biri satışa yanaşmıyorsa mahkemeye Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) davası açılır. Mahkeme sonucunda arsa satışa çıkarılır elde edilen gelir miras paylarına göre tüm mirasçılar dağıtılır.

emrah tongal
emrah tongal - 4 ay Önce

sgk vs evrak resmi işlerdende bilgi verirmisiniz

Yüksel
Yüksel - 3 ay Önce

1 ailelik ev için müteahhit 45 bin€ istedi, kendim inşaat ustasıyla anlaşıp yaptırmaya karar verdim, sadece bürokratik işlere 30 bin tl gitti,çok pişman oldum, hatam bürokratik işler bitmeden malzemeyi almak oldu, onun için vazgeçemiyorum ev müteahhitin istediğinide geçecek. Almanyada
2 € müsade sini alıp kendimiz yapıyoruz Türkiyede 500 nufuslu bir köye ev yaptırmakla istanbula Rezidans yaptırmak aynı.


SIRADAKİ HABER