banner53

Arsa veya Arazi için Emlak Vergisinden Muafiyet Var mı?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Arsa veya Arazi için Emlak Vergisinden Muafiyet Var mı?

Sözcü'den Sezgin Özcan'ın Yazısı...

Belediye, babamın gecekondusunu yıkıp, 129 m2 arsa verdi. Babam gecekonduya vergi ödüyordu. Şimdi evi yok, kirada oturuyor ve 670 lira arsa vergisi ödüyor. Bağ-Kur emeklisi, senelik geliri 24 bin lira. Bu adalet mi? Belediye “Maalesef ödeyecek” diyor.

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Arsalar için vergi oranı binde 3 olup, bu oran büyükşehir belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde binde 6 olarak uygulanır. İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi meskenler için uygulandığından, emekli olsa da babanız arsanın emlak vergisini ödemek zorunda.

Babanızın gecekondusunun yıkılıp yerine arsa verilmesi başka bir tartışmanın konusu.

MUAFİYET İÇİN TEK MESKENE SAHİP OLMAK GEREKİYOR

Bağ-Kur emeklisiyim. Bir tam hisse dükkanım, bir tam hisse, bir de 1/2 hisse dairem var. Tapusu halen kooperatif üzerinde olan evimde oturuyorum. Emekli olduğum için emlak vergisinden bir dairem için muaf olabilir miyim?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanabilmek için diğer şartların yanı sıra tek meskene sahip olmak gerekiyor. Diğer bir deyişle, düzenleme birden fazla meskene sahip olan emeklilerin, bu meskenlerinden biri için emlak vergisi muafiyeti uygulanacağı şeklinde değil. Birden fazla meskene sahip olduğunuzdan muafiyetten yararlanamazsınız.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER