banner53

Arsa veya Arazi için Emlak Vergisinden Muafiyet Var mı?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Arsa veya Arazi için Emlak Vergisinden Muafiyet Var mı?

Sözcü'den Sezgin Özcan'ın Yazısı...

Belediye, babamın gecekondusunu yıkıp, 129 m2 arsa verdi. Babam gecekonduya vergi ödüyordu. Şimdi evi yok, kirada oturuyor ve 670 lira arsa vergisi ödüyor. Bağ-Kur emeklisi, senelik geliri 24 bin lira. Bu adalet mi? Belediye “Maalesef ödeyecek” diyor.

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir.

Arsalar için vergi oranı binde 3 olup, bu oran büyükşehir belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde binde 6 olarak uygulanır. İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi meskenler için uygulandığından, emekli olsa da babanız arsanın emlak vergisini ödemek zorunda.

Babanızın gecekondusunun yıkılıp yerine arsa verilmesi başka bir tartışmanın konusu.

MUAFİYET İÇİN TEK MESKENE SAHİP OLMAK GEREKİYOR

Bağ-Kur emeklisiyim. Bir tam hisse dükkanım, bir tam hisse, bir de 1/2 hisse dairem var. Tapusu halen kooperatif üzerinde olan evimde oturuyorum. Emekli olduğum için emlak vergisinden bir dairem için muaf olabilir miyim?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanabilmek için diğer şartların yanı sıra tek meskene sahip olmak gerekiyor. Diğer bir deyişle, düzenleme birden fazla meskene sahip olan emeklilerin, bu meskenlerinden biri için emlak vergisi muafiyeti uygulanacağı şeklinde değil. Birden fazla meskene sahip olduğunuzdan muafiyetten yararlanamazsınız.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 09:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
A
A - 6 ay Önce

Uzun yıllardır arsamda tarımla uğraşıyorum.Arsa vergisi yerine arazi vergisi ödemem mümkün mü ?

EMLAK GÜNDEMİ: Arazi, en kısa tabiriyle imar uygulaması geçmeyen toprak parçasıdır. Arsa ise, belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçasıdır. Arsalar, yapılaşmaya müsait alanlardır. Bu durumda arsanızda tarımla uğraşmanız durumu değiştirmez. Verginizi arsa değeri üzerinden vermeye devam edersiniz.

Songül  yılmaz
Songül yılmaz - 5 ay Önce

500 metrekarelik arsaya ne kadar vergi ödememiz gerekir

EMLAK GÜNDEMİ: Arsa ve konutlar için ödenen emlak vergileri gayrimenkulün değerine göre değişiklik göstermektedir.

Ali Yaşar Kahraman
Ali Yaşar Kahraman - 4 gün Önce

61 Yaşında Memur emeklisiyim Ankara Çankaya İlçesi Mimar Sinan Mahallesinde Babadan kalma bir arsamız var. Bu arsa ile ilgili vergiden muaf olma durumuz ile ilgili bir bilgi verirseniz memnun olurum

EMLAK GÜMDEMİ: Arsalar için emlak vergisi muafiyeti yoktur.

SIRADAKİ HABER