banner53

Arsa ve Konut için Ne Kadar Emlak Vergisi Ödenir?

Türkiye'de arsa ve konutu olanlar yılda iki eşit taksitte ödenen emlak vergisini ödemekle mükellef. Peki arsası veya konutu olanlar ne kadar emlak vergisi öder?

Arsa ve Konut için Ne Kadar Emlak Vergisi Ödenir?

1986 yılından itibaren belediyeler tarafından toplanmakta olan emlak vergisi, mülk sahipleri tarafından her sene düzenli olarak ödenmelidir. Düzenli ödenmediği durumda her ay için yüzde 1.6 faiz uygulanmaktadır.

Her sene belediyeler tarafından toplanmakta olan emlak vergisini ister tek seferde ister iki taksitle de ödeyebilirsiniz.

Senede iki sefer olmak üzere emlak vergisinin ilk taksiti mayıs, ikinci taksidi ise kasım ayında ödenmesi gerekiyor.

Emlak vergisi ödemeden önce nasıl hesaplama yapılacağına dair bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Emlak vergisine konu olan taşınmazlara her sene "yeniden değerleme oranı" uygulanarak emlak vergisi hesaplaması yapılmaktadır.

Vergi hesabı, konutun bağlı bulunduğu belediyelerce yapılmaktadır. Emlak vergisi hesaplamasında 2 temel değişken vardır:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortak belirlenen binanın metrekaresinin normal inşaat maliyeti,

Belediyelerde kurulacak komisyonlar ve binanın yüz ölçümü ile belirlenecek asgari metrekare arsa birim değeridir.

Bu nedenle, binanın metrekaresinin normal inşaat maliyeti merkezi olarak belirlendiğinden; bu değer belediyeden belediyeye değişmemektedir.

Asgari ölçüde arazi metrekare birim değeri belediye takdir komisyonları tarafından belirleneceğinden; belediyeden belediyeye farklılık göstermesinin dışında, belediye içindeki caddelere ve sokaklara göre de farklılık gösterebilir.

EMLAK VERGİSİ ORANLARI

2020 yılı için emlak vergisi artış oranı yüzde 22,58 olarak belirlenmiştir. Örneğin 2019 yılında ödemiş olduğunuz 100 liralık vergiyi, 2020 yılında 122,58 lira olacak şekilde ödemeniz gerekmektedir.

Emlak vergisi öderken kültür payı adı altında bir katkı payı da ödemeniz gerekmektedir. Kültür payı, ödeyeceğiniz vergi tutarının yüzde 10 olacak şekilde tahsil edilmektedir.

Örneğin 100 lira emlak vergisi ödeyen konut sahibi, o dönem için 10 lira de kültür katkı payını ödemesi gerekmektedir.

Büyükşehir içinde kalan

Meskenler için binde 1

Binalar için binde 2

Araziler için binde 1

Arsalar için binde 3

Büyükşehir dışında kalan

Meskenler için binde 2

Diğer binalar için binde 4

Araziler için binde 2

Arsalar için binde 6

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER?

Taşınmaz mala ait tapuda belirtilen kişi veya kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ülkemizde çok sayıda kayıt dışı gayrimenkuller olduğundan bu durumda noterde senet veya sözleşme imzalanmalıdır.

Bu belgenin imzalandığı gün vergi yükümlülüğü de başlamış olur.

Miras yoluyla taşınmaz sahibi olan kişilerde de benzer bir süreç vardır. İsminizin bir vasiyetnameye dahil edilmesi vergi yükümlülüğü altında olduğunuz anlamına gelmese de, vergi yükümlülüğü taşınmaz malın sahibinin vefat ettiği tarihten itibaren başlar.

Taşınmaz malların birden fazla kişi tarafından miras alındığı durumlarda, vergi tutarını her yıl eşit olarak bölmek zorundadırlar.

EMLAK VERGİSİ NEREYE ÖDENİR?

Emlak vergisi ödemesi yapacak vatandaşların öncelikle belediyelerin vermis olduğu beyannameyi doldurması gerekmektedir.

Beyanname için başvuru yapılırken vatandaşların yanlarından tapu, nüfus cüzdanı, (söz konusu bina ise) kullanım izninin fotokopilerini de yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Beyanname için konutun bulunduğu adres, mükellefin vergi numarası ve ikamet adresi de mutlaka bildirilmelidir.

Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar öncelikle belediyelerden, e-Devlet sistemi üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmet verdiği İnternet Vergi Dairesi'nden emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir.

Emlak vergisi, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da anlaşmalı olan bankalara ödenmektedir. Ayrıca e-Devlet üzerinden de emlak verginizi sorgulayabilir varsa emlak vergisi ödemenizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 04:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER