banner53

Arsa Tapulu Eve Kredi Veriliyor mu?

Ev sahibi olmak ülkemizde yaşayan hemen hemen herkesin en büyük hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için çoğu zaman dişimizden tırnağımızdan arttırdıklarımızla peşinat ödeyerek, kalanı da kredi kullanarak ev sahibi olma yolunu seçiyoruz. Kredi konusunda en çok merak edilenlerden biride arsa tapulu daireye kredi verilip verilmeyeceği...

Arsa Tapulu Eve Kredi Veriliyor mu?

KREDİ ÇEKMEYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ

Ev sahibi olmak için Konut kredisi alacaklara bankalar ancak alacağınız evin değerinin yüzde 80’i kadar kredi kullandırıyor. Yani sizin ‘yüzde 20’lik kısım için birikim yapmanız şart. İyi bir bütçe hesaplaması ve tasarrufla kredi öncesinde yeterli birikimi yaparak ev sahibi olmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Konut kredisi almanın da belli şartları var. Bunlardan birisi de arsa tapulu daire konusu...

ARSA TAPULU EV NE DEMEK?

Oturuma hazır olan evlerin bazıları arsa tapulu bazıları da kat mülkiyetli olarak ikiye ayırılıyor. Tapunun kat mülkiyetli tapu olması için evin ruhsata uygun bir şekilde yapılması ve buna istinaden iskan belgesini alması gerekiyor. Eğer iskan izni alınmamışsa bu evlerin tapusu arsa tapulu olarak kalıyor.

ARSA TAPULU EVE KREDİ VERİLİR Mİ?

Bankalar konut kredisi verirken evi teminata alarak kredi veriyor. Yani evi ipotek aracılığıyla teminata alıyor. Arsa tapulu dairede ve tapusuz evlerde ise banka kredi vermiyor.

Bazı bankalar bu durum için çözüm olarak daire tapulu başka bir evi ipotekle teminat altına almayı sunabiliyor. Bu durumda bankanın konut kredisi kampanyasından faydalanabiliyorsunuz. Eğer böyle bir yol izleyecekseniz banka ile olan konuşmalarınız öncesinde de araştırma yapmanızda yarar var.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER