Arsa Tapulu Ev Nedir? Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Bir evin tapuda arsa olarak görünüyor olması, belediyeye konutun yapıldığıyla ilgili herhangi bir beyanda bulunulmadığı anlamına gelir. Peki arsa tapulu ev için tapu nasıl alınır?

Arsa Tapulu Ev Nedir? Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Arsa Tapulu Ev Nedir?

Arsanızda ev veya iş yeri açmak için inşaat faaliyetlerine başladıysanız, belediyeden bu süreçte bilgi edinmeli ve resmi evraklar oluşturulmasını istemelisiniz.

Tapu kayıtlarına geçirilmeyen bir apartman dikilmesi ve pek çok ev bulunurken, kat irtifakı tapularının alınmaması yasal değildir.

Tapuda arsa yazan ev için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşülmeli ve cüzi bir ücret karşılığında dairenin arsa olan yanlış tapusu kat irtifakı tapusuna dönüştürülmelidir.

Bir evin tapuda arsa olarak görünüyor olması, belediyeye konutun yapıldığıyla ilgili herhangi bir beyanda bulunulmadığı anlamına gelecektir.

Bir yandan kaçak olarak inşaat yapan kişilerde görülebileceği gibi, bazı prosedürleri yerine getirmediği için tapu onayı almamış dairelerde de bu tarz problemlerle karşılaşılabiliyor.

Kullanılan malzemelerin istenen düzeylerde olmaması gibi durumların haricinde, 2+1 belirtmenize rağmen aslında daha farklı değerlerde evinizin bulunması da artık sorun yaratmayacak.

Hükümet tarafından alınan kararla birlikte artık milyonlarca kişinin yaşadığı kaçak kat, kaçak inşaat, kaçak konut ve doğru olmayan ruhsat bilgileri yeniden düzenlenebilecek.

Toplam konut değerinin – arsa değerinin maksimum yüzde 3 veya yüzde 5 oranıyla kayıtlara geçirilecek olan gayrimenkulünüz ise ruhsatlı bir hale gelecek.

Gerekli olan tüm evrakları ilgili kurumlardan temin ederek, arsa tapunuzu eğer bir konut yaptıysanız, bu duruma uygun yeni bir tapuyla değerlendirebileceksiniz.

Arsadaki hisseniz, kat irtifakı tapularınız da sizde kalacak ve kullanabileceğiniz şekilde kayıt altına alınacaktır.

Tapuda arsa yazan ev için “İmar barışı” uygulamasından yararlanabilir, aslında daha önce üzerine konut yaptığınız arsanız için küçük bir miktar vergi ödemesi yaparak konutunuzu tapulu hale getirebilirsiniz.

Yasal dayanaklara sahip olan konutta, herhangi bir satış veya kullanım problemiyle karşılaşmamak istemediğiniz taktirde mutlaka imar barışı için başvuruda bulunmalısınız.

Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İmar barışı sürecinde güvenli ve resmi olarak verilen hizmetlerin merkez noktasıdır.

Normalde yapılması gereken tapu işlemlerinin aksatılması halinde oluşacak olan yükümlülük, vergi oranının en fazla yüzde 5 seviyesinde tutulmuş olması sayesinde yüz binlerce konut için başvuruda bulunulmuştur.

Taşınmazların tapuda yazan bilgileri ve gerçekte olan özellikleriyle ilgili uyuşmazlıkların giderilmesi hedefleniyor.

Vergisiz satışla ilgili mağduriyet yaşanmaması için, edinim tarihinin üzerinden 5 yıldan uzun süre geçmemiş olması gereklidir.

Gelir Vergisi hesaplanırken, kanuna göre en geç alış süresi olan 5 yılda vergi ödenmesi gerekmiyor.

Tapuda arsa yazan ev kendi değeri üzerinden sadece yüzde 3 veya yüzde 5 olarak değişen tutarlarla verginin ödenmesi sonucunda kayda geçirilebiliyor.

Kaynak: Hepsiemlak

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 03:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER