Arsa Payı Evin Değerine Göre mi Hesaplanır?

Bina inşaat halindeyken kat irtifakı kurulur ve müteahhit dairelerin konumuna göre bir fiyatlandırma yapar. Arsa payı bu fiyatlara göre paylaştırılır. Bunun teknik ve hukuki yöntemi ve hakkaniyete uygun olanı budur.

Arsa Payı Evin Değerine Göre mi Hesaplanır?

Ancak maalesef ülkemizde bunun bir eğitimi olmadığı ve bir sorumluluğu da olmadığında, amatör müteahhit veya çakma müteahhit dediğimiz yap satçılar, arsa paylarını bilinçsizce ve gelişi güzel paylaştırırlar.  Nasılsa hesap soranı yoktur.

Projeyi yapan ve tasdik eden diğer özel ve resmi mercilerde bu işe hiç karşımazlar. Yani o yanlışa seyirci kalırlar, olan da her zaman olduğu gibi saf ve temiz vatandaşa oluyor...!

İşte bu nedenlerle diyoruzki bir daire, dükkan, arsa, tarla alırken mutlaka güvenilir bir emlak danışmanı aracılığı ile alırsanız o gayrimenkul uzmanına vereceğiniz  yüzde 4 (alıcı ve satıcı yüzde 2) komiyon onun size kazandırdığının yanında bahşiş bile olmaz.

Binanız kentsel dönüşüm veya afet yasası kapsamında yenileme mecburiyeti hasıl olduğunda sizin burada haklarınız nelerdir ona bakalım.

Ana yapınızın arsası: 537 metrekare,  arsa payınız: 34 / 714 olsun. 

Bu hesaba göre arsa payınız:  537 / 714 x 34 = 25.571 metrekaredir.

Yani binanız yıkılırsa sizin 25.5 metrekare bir arsanız var demektir.

Bu arsaya 2 emsal  (KAKS) verildiğini düşünelim ki bu çok yüksek bir emsaldir. Bu durumda 2 x 25.5 = 51 metrekare kare daire yapabilirsiniz.

Yani sizin hakkınıza düşecek dairenin metre karesi 51 metrekare olacak demektir.

Ayrıca müteahhit kat karşılığı yaparsa, o halde bunun en az yarısını müeahhit alacağına göre, sizin payınıza düşen daire 25.5 metrekare olacak demektir. 

Maalesef hesaplar böyle diyor.  Normal bir dairenin arsa payı en az  50 metrekare olmalı.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 04:40
YORUM EKLE