Arsa Parseline Tecavüz Durumunda Ne Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Sahibi bulunduğum parselin, komşu parselle arasında bir yol var. Komşu, parseline otel inşa ediyor ve hem yola hem de benim parselime tecavüz ile zemin altına birtakım tesislerini kurup üzerini kapatıyor. Şimdi ben ne yapabilirim? " sorusunu cevapladı.

Arsa Parseline Tecavüz Durumunda Ne Yapılır?

Sahibi bulunduğum parselin, komşu parselle arasında bir yol var. Komşu, parseline otel inşa ediyor ve hem yola hem de benim parselime tecavüz ile zemin altına birtakım tesislerini kurup üzerini kapatıyor. Ben bunu öğrendiğimde kaymakamlığa başvurdum ama başvurum süre yönünden reddolundu.

Bir de bunun sonrası var, yine bu komşu benim parselimde bulunan bazı varlıkları kaldırıp kendi bahçesi gibi kullanmış. Haberim yok, zira yurtdışında yaşıyorum. Bu halde kaymakamlığın veya belediyenin ilgilenip yola ve benim bahçeme tecavüzü engellemesi gerekmez miydi? Şimdi ben ne yapabilirim? 

Okuyucum adeta sitem eder gibi sormasında haksız değil. Elbette bir umuma ait yol işgal ediliyorsa, bu işgal ile ilgili yapım sürmekteyken yerel belediyenin müdahale etmesi gerekiyordu.

Yapım sırasında diyorum, çünkü yapım sırasında durum kolaylıkla izlenebilecek haldedir.

Bugün yeraltına alınmış dolayısıyla mevcudiyeti gizlenmiş. Şimdi bir şikayet ile kamuya ait bir alanın yine boşaltılması gerekecektir.

Zilyetliğe vaki müdahalelere gelince, bunun için işgal edilen malı elinde bulunduran kimsenin 3091 sayılı kanun çerçevesinde kaymakamlığın müdahalesini istemesi süreye bağlıdır.

Bu süre ise öğrenmeden itibaren 60 gündür. Ancak tecavüz veya müdahalenin oluşundan itibaren 1 yıl geçtikten sonra bu makamlara başvuruda bulunulamaz (devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerle menfaati umuma ait olan taşınmaz mallara yapılan tecavüz veya müdahalelerde süre aranmaz).

İşte okuyucumun müracaatı bu sürelere uyulmadığından reddolunmuş. Yani kaymakamlığa (veya bazı hallerde valiliğe) başvuru hakkı süre yönünden sınırsız değildir. Peki dava konusu yapılır mı?

Elbette yapılır, zira okuyucumun parseline de müdahale var. Bu gibi hallerde müdahalenin önlenmesi talep edilerek parselin işgal edilen alanının tamamının boşaltılmasına karar verileceği gibi kullanılan alan için yine kullanma süresi açısından bir tazminat talep imkanı da vardır.

Şayet bir de okuyucumun bahsettiği gibi bazı şeyler sökülmüş ve zarar yaratılmış ise bu zararın da tazminini talep etmek mümkün olacaktır.

Durum ilgili belediyeye bildirildiğinde bir taraftan da belediye, müdahalenin önlenmesi için gerekli yasal girişimi yapacaktır.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 08:07
YORUM EKLE