banner53

Arsa için Emlak Vergisi Ödenir mi?

Gelir getirmese de sahip olduğunuz arsa için sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanamazsınız ve arsanın emlak vergisini ödemeniz gerekir...

Arsa için Emlak Vergisi Ödenir mi?

Sözcü'den Sezgin Özcan'ın Yazısı...

"Emekliyim ve emekli maaşımdan başka gelirim yok. Oturduğum 96 metrekare apartman dairesinin 1/2'sine ve deniz kıyısında 123 metrekare gelir getirmeyen hisseli bir arsam var.

Oturduğum ev için emlak vergisi ödemiyorum, ancak arsadan yıllardır hisseme düşen çok yüksek emlak vergisi ödüyorum. Yazılarınızda arsa için de emlak vergisi ödememem gerektiğini öğrendim.

Uyarınız için çok teşekkür ederim. Konunun yasal dayanaklarını ve bu durumda ne yapılması gerektiğini de açıklarsanız, biz emeklilere daha faydalı olacaktır."

Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemezdim ama sanırım bir yanlış anlaşılma var.

Söz konusu yazılarımda sıfır oranlı emlak vergisinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken için uygulandığını, tek meskenin dışında gelir getirmeyen iş yeri, arsa ve araziye sahip olunmasının, tek mesken için indirimli emlak vergisi oranı uygulamasına engel teşkil etmediğini, ancak sahip olunan iş yeri, arsa ve arazinin emlak vergisinin ödeneceğini belirtiyorum.

Dayanağı 38 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği. Bu bağlamda, gelir getirmeyen arsanız, oturmakta olduğunuz eve ilişkin sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yaralanmanıza engel olmaz ve hissenize düşen emlak vergisini ödemezsiniz.

Ancak gelir getirmese de sahip olduğunuz arsa için sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanamazsınız ve arsanın emlak vergisini ödemeniz gerekir.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
elif mortepe
elif mortepe - 4 ay Önce

annemin ikinci esi 4 Sene once evi onun uzerine yapti adamin 2 cocugu var ama evin uzerine intifa hakki koydurdu olunceye kadar ben oturabilirim diye ne simdi ise adam olddu biz bu intifa hakkini kaldirabilirmiyiz ve satis yapa bilirmiyiz ev dediyim uzere annemin adinda adamin cocuklari olmadan satis olurmu yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

EMLAK GÜNDEMİ: İntifa hakkı zaten ölüm sonrası kendiliğinden kalkıyor. Satış içinse tüm mirasçıların rızası gerekir.

SIRADAKİ HABER