banner53

Arsa Cins Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul sahiplerinin payları veya tapusuna tek başlarına sahip oldukları arsalar üzerinde cins değişikliği yaptırması mümkün. Peki arsa cins değişikliği nasıl yapılır?

Arsa Cins Değişikliği Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından şahıslardan nüfus cüzdanı, fotoğraf, tapuyla ilgili gerekli evraklar ve cins değişikliği için dilekçe talep edecektir. Bu sayede gayrimenkullerin cins değişikliğiyle ilgili her türlü özelliği yenilenebiliyor. Kayıtlı olan yapısı yerine, farklı bir arsa cinsine dönüştürülmesi için başvuru şartı bulunur.

GAYRİMENKUL CİNS DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR? 

Gayrimenkullerin arsa, bağ, bahçe, tarla durumuna dönüştürülmesi halinde kayıtlara geçirilmesini sağlayan işlemdir. Genellikle arsanın yeni sahibi tarafından satın alındıktan sonra işlenmeye başlaması, tarla yapılması veya imarlı hale getirilmesi durumlarında değişiklik görülür. Nadiren de olsa, uzun süre boyunca üzerine kayıtlı olan bir gayrimenkulü farklı amaçla kullanmak isteyen bireyler tarafından başvuruda bulunulur.

Normalde apartman bulunan bir yapının yıkılması ve arsanın temizlenmesiyle birlikte, farklı amaçlar için kullanılması mümkündür. Arsa cins değişikliği nasıl yapılır? Yapılı haldeyken yapısız hale geçirmeye veya yapılı haldeyken yapısız hale geçirmeye cins değişikliği adı verilir.

ARSA CİNS DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR? 

Arsalarda cins değişikliğinin yapılabilmesi için öncelikle dilekçe yazılması gereklidir. Dilekçede “…” bulunan bölümlere kendi gayrimenkulünüzün bilgilerini yerleştirdiğiniz ve ilinizdeki kuruma başvurduğunuz taktirde işleminiz gerçekleştirilecektir.

“İlimiz merkez …. Mahallesi, tapunun …. Pafta …. Ada …. … … Parsel üzerinde bulunan binamız için cins tashihi yaptıracağımızdan, cins tashihinde sakınca olmadığına dair Kadastro Müdürlüğüne hitaben yazılacak olan yazının tarafıma verilmesini saygılarımla arz ederim.

Tarih:

T.C. NO:

Adı ve Soyadı:

Adres:

Telefon:

Bilgilerini de dilekçenin alt kısmına eklediğiniz taktirde size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Dilekçenin yanı sıra, birkaç farklı evrak talep edilecektir.

Gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeniz, dilekçenizi de yanınızda bulundurmanız ve yetkiliyle görüşmeniz yeterli olacaktır.

Cins değişikliğiyle ilgili tüm işlemler, tüm kurumlar tarafından özel olarak kayıtlara geçirilerek, en hızlı şekilde arsanın yeni haliyle kullanımını sağlar.

CİNS DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN GEREKEN BELGELER

-- Cins değişikliği talep edilen gayrimenkulün tapu senedi

-- Gayrimenkulle ilgili işlemlerin yapısız durumdan yapılı duruma geçtiğini ve kayıt altına alındığını gösteren belediye veya valilik yazısı

-- Gayrimenkul maliki tarafından getirilen veya temsilcisinin getirdiği fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı

Cins değişikliğiyle ilgili işlemler kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Belediyeden izin alınması, tapu sahibinin veya hissedarlarının fotoğraflarının ve nüfuz cüzdanlarının bulunduğu başvuruyla birlikte cins değişikliğinin yapılması mümkündür.

Sadece yapısız durumda olan gayrimenkulün yapılı hale gelmesi için değil, bağ, bahçe ve arsa haline çevrilmesi için de başvuruda bulunulmalıdır. Kayıtlara geçirilecek olan arsa yapısına bağlı olarak, gelecekte yapılacak olan faaliyetlerde sorun yaşama riski ortadan kaldırılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 04:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER