Apartmanda İş Yeri Açmak için İzin Gerekir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Sitenin bir dairesine işyeri açmak için ne yapılmalı?" sorusunu cevapladı.

Apartmanda İş Yeri Açmak için İzin Gerekir mi?

Toplu şekilde yaşanan bölgelerde esas olan nokta, huzursuzluğu ve çatışmayı engelleyerek şekilde bir bütünlük sağlamaktır.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre toplu şekilde yaşam sürdürülen site veya apartman gibi ortak yaşam alanlarını yakından ilgilendiren yerleşimlerde bir iş yeri açabilmek için maliklerin izinleri ve onayı gerekiyor.

Var olan sitedeki bir yere iş yeri açmak istiyorsanız, tüm kat maliklerinin muvafakatnamesini almanız gerekir. Ancak bazı işyerleri için yalnızca muvafakatname değil, genel kurulda oy birliği ile alınmış olan bir karar da gerekli oluyor.

Örnek olarak; berber, pastane, galeri, lokanta, büro gibi yerler açmak isterseniz tüm kat maliklerinin muvafaknamesine ihtiyaç duyulurken, gayrimenkulün bir kısmında açılması planlanan iş yeri bir sinema, tiyatro, gazino, beslenme veya imalathaneyi ilgilendiren bölgede olacaksa oy birliğine ihtiyaç duyulur.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 08:55
YORUM EKLE