banner53

Apartmanda Hangi Giderleri Kiracı Hangi Giderleri Ev Sahibi Karşılar?

Konut ve iş yeri kiralamalarında, kiracının ödemesi gereken bazı giderler vardır. Kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlü olduğu gibi, aksi sözleşmede belirtilmedikçe, apartman veya sitelerde bazı giderleri ödemekle yükümlüdür. Peki hangi giderleri kiracı hangi giderleri ev sahibi öder?

Apartmanda Hangi Giderleri Kiracı Hangi Giderleri Ev Sahibi Karşılar?

HANGİ GİDERİ KİM ÖDER?

Binanın ile ilgili yapılan değişiklikler, tadilatlat ve onraımlar kat maliki (ev sahibi) tarafından karşılanır. 

Buna karşılık günlük hizmet giderleri kiracılar tarafından karşılanır.

Kiracı, günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi, bahçıvan, ortak kullanımda olan elektrik ve su gibi giderleri karşılamak ile yükümlüdür.

Kiracı, kapıcı hizmeti, bekçi hizmeti, bahçıvan hizmeti, temizlik hizmeti, elektrik ve su hizmeti gibi günlük giderleri ödemekle yükümlüdür.

Ev sahibi ise, çatı tadilatı, mantolama, asansör eklenmesi, asansör tamiri, dış cephe boyası, bağımsız bölüm eklenmesi gibi binanın kendisi ile ilgili giderleri karşılar.

EV İÇİ MASRAFLARDA DURUM

-- Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar genelde ev sahibine aittir.

-- Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderler ev sahibine aittir. Ancak kiracı ve ev sahibi arasında yapılacak bir anlaşmayla kiracı bu masrafları kendi üstlenip kira bedelinden düşebilir. Bu konunun kira sözleşmesinde belirtilmesi zorunlu değildir. Karşılıklı anlaşmayla bu tip konular çözüme kavuşturulabilir.

-- Yeni taşınılan bir evde eğer tadilat gerektiren durumlar varsa bunu genelde ev sahibi karşılar. Eve taşınmadan önce kiracılar yapılması gereken tadilatları ev sahibiyle konuşup bunların halledilmesini talep edebilir.

-- Eğer kiracı eve taşındıktan sonra birtakım sorunlar olursa bunu kiracı kendi cebinden karşılayıp kiradan düşebilir. Bu yasal bir durumdur. Örneğin tesisatın patlaması, kombinin bozulması gibi durumlarda kiracı ev sahibine sormaksızın gerekli tadilatı yaptırıp, faturalarını ev sahibine vererek kiradan düşebilir. Eğer ev sahibi bu tadilatları yapmayı reddeder ve kiracının kendisinin halletmesini söyleyip kiradan düşmeyeceğini söylerse, kiracı mahkeme yoluyla bu durumu çözebilir. Bu konularda kanun her zaman kiracının yanındadır.

KİRADAN DÜŞÜLEMEYECEK MASRAFLAR

Bazı durumlarda masraflar kiradan düşülmeyebilir. Kiracı olduğunuz evde keyfi olarak tadilat yaparsanız ya da evde boya yaptırmak isterseniz masraflar size ait olur.

İsteğe bağlı olarak yapılacak hiçbir masraf ev sahibine yükümlülük getirmez. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan bu işlerin yapılması da doğru değildir ve kiracı ile ev sahibi arasında sorun yaşanmasına neden olur. Devamında ev sahibi kiracıyı evden çıkartıp maddi tazminat davası açabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet çetinkaya
Ahmet çetinkaya - 5 ay Önce

kiracı kombi arızası için aradı bu arıza kendisi yaptırmak zorunda değilmi

EMLAK GÜNDEMİ: Eve ait demirbaş arızalarını ev sahibi tamir ettirmeli.

Gül ermis
Gül ermis - 4 ay Önce

Kiracim üc dort senedir dairemde oturuyor merdiven aralarini boyaticaklarini masrafin bana ait oldugunu soyluyor dogrumu bu

EMLAK GÜNDEMİ: kiracı, kullanım sonucunda kaynaklanan basit ve günlük onarımlar dışında kalan, ortak mahal ve tesislerdeki bütün bakım ve onarımlardan sorumlu değildir.  Yani ortak alanların boyanmasından kaynaklı masraflardan kiracı değil siz sorumlusunuz.

Ahmet Takla
Ahmet Takla - 3 ay Önce

Kiracıyim, apartmanın ana giriş kapısının kilidi geldiğimden beri bozuktu. Onarıldı. Ücreti ev sahibine mi yoksa bana mı ait?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı, kapıcı hizmeti, bekçi hizmeti, bahçıvan hizmeti, temizlik hizmeti, elektrik ve su hizmeti gibi günlük giderleri ödemekle yükümlüdür. Ev sahibi ise, çatı tadilatı, mantolama, asansör eklenmesi, asansör tamiri, dış cephe boyası, bağımsız bölüm eklenmesi gibi binanın kendisi ile ilgili giderleri karşılar. Bu durumda kapının onarım masrafları ev sahibinin yükümlülüğündedir.

Metin sunar
Metin sunar - 2 ay Önce

Apartman nin hidrofor samandrasi arızalandi ve değiştirildi kiracı olarak bizden istiyorlar ev sahibi ödemesi gerekmez mi..

EMLAK GÜNDEMİ: Apartman demirbaşlarıyla ilgili arıza ve bakım masrafları her zaman ev sahibinden alınır. Konuyla ilgili sayısız emsal mahkeme kararı var.

Celebi
Celebi - 3 ay Önce

Kiracıyım ve binanın dışına kamera sistemi yakılıyor. Bunun ücretini ben mi ödemeliyim yoksa ev sahibi mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Kamera sisteminin ücretinin kiracı değil ev sahibi öder. Kiracı binanın günlük giderlerine katılmakla yükümlüdür. (temizlik, elektrik, kapıcı ücreti, aidat) Kalıcı bakım onarım giderleri ev sahibi tarafında karşılanır. Bununla ilgili sayısız emsal yargıtay kararları var.

Cumali
Cumali - 2 ay Önce

merhaba, binanın gideri tıkanmış belediye gelip kanalizasyon bakımı yapmış. her daire 60 tl isteniyor. kiracıya mı ait ev sahibine mi ?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı, kapıcı hizmeti, bekçi hizmeti, bahçıvan hizmeti, temizlik hizmeti, elektrik ve su hizmeti gibi günlük giderleri ödemekle yükümlüdür.Ev sahibi ise, çatı tadilatı, mantolama, asansör eklenmesi, asansör tamiri, dış cephe boyası, bağımsız bölüm eklenmesi gibi binanın kendisi ile ilgili giderleri karşılar. Bahsettiğiniz konu temizlik gideridir ve kiracıdan tahsil edilir.

Aysun Aydan
Aysun Aydan - 2 ay Önce

Kiracı sıfır dairemde 6 yıldır oturuyor. Ve bina ilaçlaması yapılacakmış ve ücreti bana ödenmesi için bilgi veriyor. Bunun masrafı kime ait?

EMLAK GÜNDEMİ: Binada yapılan ve günlük hizmet kapsamına giren tüm masrafları ev sahibi değil kiracı öder. Binanın ilaçlanması da buna dahildir.

Kiracı, günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi, bahçıvan, ortak kullanımda olan elektrik ve su gibi giderleri karşılamak ile yükümlüdür.

Kiracı, kapıcı hizmeti, bekçi hizmeti, bahçıvan hizmeti, temizlik hizmeti, elektrik ve su hizmeti gibi günlük giderleri ödemekle yükümlüdür.

Ev sahibi ise, çatı tadilatı, mantolama, asansör eklenmesi, asansör tamiri, dış cephe boyası, bağımsız bölüm eklenmesi gibi binanın kendisi ile ilgili giderleri karşılar.

Bülent Akkaş
Bülent Akkaş - 2 ay Önce

!44 daireli bir site de görüntülü diafon,bahçeye kamelya masrafları,havuz makinası arızası kiracıya mı aittir.Toplanan aidatlardan mı karşılanır.

EMLAK GÜNDEMİ: Bahsettiğiniz masraflar kiracıdan değil ev sahibinden alınır. Aidat sadece kapıcı, ortak elektrik faturası ödemeleri için değil bina bakım ve onarımı içinde kullanılabilir.


SIRADAKİ HABER