Apartman Yönetim Planı Yoksa Ne Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Okuduğum araştırdığım kadarıyla apartman yönetirken, apartman yönetim planının elimizin altında olması gerekiyormuş ve bu da tapudan temin edilecekmiş. Tapuya sordum, ‘yok’ dediler. Bu durumda biz yönetim planını nereden elde edeceğiz? Apartman kat malikleri toplanıp sıfırdan yeni bir yönetim planı mı hazırlayacağız?

Apartman Yönetim Planı Yoksa Ne Yapılır?

Okuyucuma biraz sitem etmekle başlayacağım: Değerli okuyucum, araştırmak için öyle uzaklara gitmeye gerek var mı? Günlük yazılarımı okumanız yeterli.

Bir binanın yönetimi için yönetim planının bulunmasının şart olduğu, bunun temin edilecek yerinin de tapu müdürlüğü olduğunu, neredeyse her gün yazıyorum.

Şimdi yönetim planının durumu nedir?

Evet, Kat Mülkiyeti Sistemi’ne tabi binalar, ‘bina yönetim planına’ göre yönetilir. Yönetim planlarının hemen hemen en son maddelerinde ise ‘bu yönetim planında bulunmayan hususlarda Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri uygulanır’ diye de bir madde vardır.

Bu nedenle binanın yönetimi için elde yönetim planı bulunmalı, elde bulunmayan hallerde ise ilgili tapu dairesinden temin edilmelidir.

Ama okuyucuma tapu müdürlüğü yönetim planı ‘yok’ demiş. İşte şimdi can sıkıcı tahmin geliyor.

Bir binada kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurarken, yönetim planı tapuya ibraz edilmezse, kat irtifakı da kat mülkiyeti de kurulmaz.

Yani binada kat mülkiyeti mevzuatı geçerliyse, yönetim planı mutlaka vardır. Ancak her inşa edilen binada kat mülkiyeti kurma mecburiyeti de yoktur.

Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmadan kullanılan binalar vardır. Bunlar ortak mülkiyet esaslarına göre kullanılır. İşte okuyucum için can sıkıcı tahmin bu.

Acaba binalarında kat mülkiyeti mevzuatı yok da bunun için mi yönetim planı bulunmuyor.

Bunun can sıkıcı yönü, hiç kimse oturduğu daireye tek başına malik olmaz. Binada ancak tümü itibarıyla ortaklık vardır ve herkes birbirinin oturduğu daireye ortaktır.

Bu da tercih edilmeyen bir mülkiyet tarzıdır.

YORUM EKLE