banner53

Apartman Yöneticisinin Görevden Alınması

Yönetici eğer haklı bir sebep varsa, görev süresi dolmadan bütün kat maliklerinin pay ve paydaş çoğunluğu ile alınabilecek bir kararla görevinden alınabilir.

Apartman Yöneticisinin Görevden Alınması

Yöneticinin görevden alınmasında dikkat edilecek noktalar...

Aynı yönetici seçimi için gerekli yeter sayı saklıdır. Yani çoğunluk sadece toplantıya katılanların değil, tüm kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tutarında bir katılımcının asgari olarak toplantıda bulunması ve en az bu sayı kadarının yöneticinin görevden alınması kararına olumlu oy kullanması gerekir.

Örneğin 60 bağımsız bölümlü bir anayapıda yöneticinin haklı sebeplerden dolayı görevden alınmasını sağlamak için en az 31 kişinin ve arsa payı olarak da çoğunluğu sağlayacak şekilde toplantıda bulunmasına gerek vardır.

Yönetici de eğer toplantıda bulunuyorsa kendi hakkındaki bu oylamaya katılamaz. Ancak toplantıda yönetici ile beraber 31 kişi varsa ve 30'u dahi yöneticinin görevden alınmasını isteseler çoğunluk sağlanmadığı için yönetici görevden alınamaz.

Bu örnek toplantıda gerekli olan çoğunluk 32 katılımdır.

Birisi yönetici ise 31 kişilik çoğunluk ile (tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu) görevden alınabilir.

Bu örnekte arsa payları tüm bağımsız bölümler için eşit kabul edilmiştir.

Tabi bu olağanüstü olara nitelendirilecek toplanının yapılabilmesi için, yöneticinin toplantıya kat maliklerini çağırması veya denetçinin yöneticiden ilgili konuda toplantı yapılmasını ve kat maliklerini toplantıya çağırmasını talep etmesi veya her halükarda kat maliklerinin 1/3'ünün yöneticiye kat malikleri kurulunu ilgili madde hakkında olağanüstü genel kurula çağrı yapması şeklinde imzalı dilekçeyi ulaştırması gerekir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER