Apartman Yöneticisi İstifa Ederse Yeni Yönetici Nasıl Seçilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Apartman yöneticimiz defterleri denetçi olarak bana bıraktı gitti ve artık yöneticilik yapmayacağını söylüyor. Ben yapabilir miyim? Hem denetçilik hem yöneticilik birleşebilir mi? Birleşmez ise yapmam gereken nedir?" sorusunu cevapladı.

Apartman Yöneticisi İstifa Ederse Yeni Yönetici Nasıl Seçilir?

Yaz aylarına girerken galiba apartman yöneticileri tatile çıkmak için yöneticiliği bırakmayı tercih etmeye başladı. Benzer sorular arka arkaya geliyor.

Ancak tatile gidildiğinde yöneticilik terk edilmez. Zira yöneticilik 24 saat binanın başında kalmak demek değildir.

Kısa süre evden ayrılmakla da göreve devam edilebilir. Peki okuyucumun konusuna geleyim. Yönetici, denetçiye istifasını bildirmekle görevden ayrılabilir.

Nitekim yönetici bunu yapmış ama defterlerin, kayıtların denetçiye teslimi demek denetçinin yönetici olduğu anlamına gelmez. Denetçi, denetçiliğine devam eder.

Bu arada bir hususu da hatırlatmalıyım. Bir binada kat maliklerini toplantıya yönetici, denetçi veya kat maliklerinin üçte biri çağırabilir.

Demek ki anlatılan olayda denetçi olan okuyucum, kat maliklerini yönetici seçimi gündem maddesi ile toplantıya çağırabilecektir.

Yapılacak toplantılarda yasal nisaplar sağlandığı takdirde yönetici seçilecek, defterler yöneticiye teslim edilecek, okuyucumun da denetçiliği devam edecektir.

Zira kendisinin sorduğu şekilde bir kimse hem yönetici hem denetçi olamaz. Bir başka ihtimal de yapılan toplantılarda yönetici seçilememe halidir.

Bu durumda da bulundukları yer sulh hukuk mahkemesine başvurarak, binalarına mahkemece yönetici atanmasını talep edeceklerdir. Uygulanacak yol budur.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 08:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz sen
Filiz sen - 3 ay Önce

3 yıldır kirada oturuyorum ilk girdiğim sene 9 aylik otururken evi satılığa cikarrti birde zam istedi bende 50tl.zam yaptim cikartiyo die satilmadi ev 2. Sene 360tl zam istedi önceki sene yaptigim 50 TL çok cuziymis die bende zar zor 200 düşürdüm 3. Sene ben evime taşınicam bahanesiyle evden cikartiyo zam yapmadi bu sene taşınma masrafınız olsun şaka gibi kirasini b8r gün geciktirmiyoruz evine duzgun bakiyoruz karşı dairede onun onuda cikartiyo kendi rezidansta oturuyo burayı kiraya verirken sevmedigini sigmadigini soyledi simdi cikalim die ugrasiyo sözleşme ilk yıl vardı sonra yapmadi ev bulamiyorum bana kendi bilgisayarda yazılmış ihtarname gönderdi imzalamadim bütün yasal haklarimi alan bi.uaziydi çünkü ne yapmam lazım haklarim nedir

EMLAK GÜNDEMİ: Aynı belediye sınırları içerisinde başka evi olan ve üstüne kendi evinde oturan ev sahibi kiracısını mesken ihtiyacı nedeniyle çıkaramaz. Gönderilen ihtarname geçerlidir, ancak sizin çıkmanız şart değil. Ev sahibinize evi tahliye etmeyeceğinizi ve dava açmasını isteyiniz. Eğer dava açarsa mahkeme kiracısını tahliye gerekçesini kanıtlamasını ister. Bu yüzden iş bu seviyeye kadar ilerlemez. Ayrıca evdeki kiracısını mesken ihtiyacı nedeniyle çıkaran ev sahibi evini yeniden kiraya veremez (3 yıl boyunca).

Süleyman darıkuş
Süleyman darıkuş - 2 ay Önce

Merhaba apartmanimız noterden tastikli karar defteri yoktur ve yönetici kat kat gezip apartmana kamera takılacagını söyledi ben kamera taktirmak istemiyorum ve kabul etmiyorum ama herkesle sözlü olarak konuşmuş herkes kabul etmiş bu konuda ne yapabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Ortada karar yoksa ödeme yapmanızda gerekmez. Yönetici karar alınmadan (defterin olmaması ayrı bir sorun) böyle bir şey yapamaz.