Apartman veya Site Ortak Alan Yönetmeliği 2020

Apartman veya Sitelerde Ana gayrimenkulün bağımsız bölümleri hariç, korunma ve ortaklaşa kullanıma veya faydalanmaya açık yerlere ortak alan diyoruz..

Apartman veya Site Ortak Alan Yönetmeliği 2020

 Apartmandaki ortak alanların yönetimi ve kat maliklerinin ortak alanlar üzerinde hakları Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında açıklanıyor:

Ortak yerler: 

Madde 4: Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır. 

a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merpenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, (1) 

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

 c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

Ortak Yerler Üzerinde Kat Maliklerinin Hakları

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :

Madde 20: (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 – 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özlem boyacı
Özlem boyacı - 1 yıl Önce

Bir konuda yardıma ihtiyacım var site yöneticisiyim garajlar ortak kullanım alanı 1. Katların altı garaj ve dış cephede mantolama kararı aldık. 1. Katta oturanlar garaj tavanları ortak kullanım alanı diyorlar garaj tavanlarına mantolama istiyorlar. Garaj tavanlarının mantolama işlemi ortak gider mi ?

EMLAK GÜNDEMİ: Evet ortak alandır. Ancak diğer maliklerin rızası varsa burası için mantolama yapılır.

yusuf alperen
yusuf alperen - 1 yıl Önce

merhaba kat komşularımızdan biri kapısının kenarına dolap yaptırdı. diğer kat sakinlerinin geçişini engellemeyecek şekilde. yönetim kaldırmasını istiyor. bu şekilde dolap yaptırılabilir mi. yoksa yönetim zoru ile kaldırtılabilir mi?
teşekkürler.

EMLAK GÜNDEMİ: Merdiven boşluğu ortak alandır. Buraların nasıl kullanılacağı kat malikleri kurulunca belirlenir. Ortak alana konulacak her türlü kişisel eşya yönetimce kaldırtılabilir.

Ercan fatih
Ercan fatih - 1 yıl Önce

İki ayrı apartman biri 24 biri 10 daireden oluşmakta ortak kullanım alanı otoparka yapılan masraflar nasıl hesaplanır tutar iki apartmana eşitmi bölünür herkesin arabası yok onun için arabası olmayanlar katılmak istemiyor birde kiracılar var bu sorunu yanıtlarsanız memnun olurum

EMLAK GÜNDEMİ: Çok bloklu sitelerde ortak alan kavramı farklıdır. Blokları ilgilendiren masraflar o blokta yaşayan maliklerden tahsil edilirken tüm blokları ilgilendiren bahçe-otopark gibi yerlerin masrafları ise kat maliklerinden eşit olarak tahsil edilir. Ortak alan masraflarının ödenmesinde kurul kararı yoksa istisna yoktur. Yani aracı olanda olmayanda ortak alana yapılan masrafı karşılar.

Zekiye güngördü
Zekiye güngördü - 1 yıl Önce

Apartımanın yönetim planı olmadan yönetici ,ve kat sahipleri tadilat kararı alırmı.
2 -ortak alan olan dış cephedeki tadilatta m2 göremi para ödenir yoksa,dış cephenin ,kişilere eşit düşen paya göremi ödeme yapılır

EMLAK GÜNDEMİ: Yönetim planı olmadan karar alınamaz. Ayrıca tadilat kararı için oy birliği gerekir. Ortak alan giderleri eşit pay edilir. Ancak yönetimce arsa payı oranında karar alınırsa malikler arsa paylarına göre ödeme yaparlar.

Semra Ceylan
Semra Ceylan - 1 yıl Önce

Bir sitenin zemin katında oyuruyorum.Altımız su deposu komşularımızın kullanmadığı eşyaları koyduğu depo aynı zamanda çocuklar için konmuş masa tenisi var.Biz site yönetiminden ısı izalosyonu için tavana izalosyon istedik burası ortak alan değil diyorlar bu konuda haklarımız nedir .

EMLAK GÜNDEMİ: Depo ve bina duvarları ortak alandır ancak yalıtım için kat maliklerinin rızası aranır. Yönetici kendi karar veremez. Kat malikleri razı olursa yalıtım yapılabilir.

Cem Güler
Cem Güler - 8 ay Önce

Merhaba
14 daireli bir apartmanın yöneticisiyim. Apartmanımızda mantolama müthait tarafından yapılmış ancak 1. katın alt kısmıda bodrumun olduğu bölüme uygulanmamış. 1 kattaki komşularımız bu bölüme mantolanma yaptırmamız konusunda talebi var ancak diğer komşularda yanaşmıyor. Bu durumda yasalar çerçevesinde nasıl karar vermeliyiz? Teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Maliklerin onayı alınmadan mantolama yapılamaz. Ancak durumdan olumsuz etkilenen malik gizli kusur gerekçesi ile müteahhit hakkında davacı olabilir. Yine maliklere karşıda dava açarak mahkeme kararı ile mantolama yapılmasını isteyebilir.

Zafer ertm
Zafer ertm - 8 ay Önce

Merhabalar size sormak istediğimiz bir konu var 6’şar daireden oluşan 4 bloklu bir sitede malik sahibi olarak oturduğumuz blok altında daha önceden kalorifer dairesi olarak kullanılan sonradan doğalgaza geçilince boş mağaza şeklinde yerimiz var orasını düne kadar çocukların bisikletleri diğer maliklerin kullanmadıkları eşyalar vs vardı toplantı yapılıp ordan eşyalarımızın alınması istendi boya yapılacak diye bu arada site yönetimi var karar defteri vs yöneticimiz mevcut en son yapılan toplantıda orasıyla ilgili farklı bir gelişmeyi karar defterine yazılmış imzaya getirdiklerinde gördüm bende imzalamadım sonrasında 24 daire üzerinden 13 imza toplanmış orası kullanılmıcak gibi ibare eklenmiş toplantıda şimdi siteye yada dairelere ait kömürlük ardıç vs gibi bir alan yok ordan başka en basit örneği ben çocuğumun ve kendi bisikletimi bile koyamıyorum koyabileceğim yer varken. ortak kullanım alanlarını kapatamama gibi ibareler gördüm ama dairemde extra alanda yok bana ben bu konud nasıl bir yol izlemeliyim yani ben kendi 2 parça eşyamı koyamıyorum karşılarına kanun nizamla çıkmak istiyorum açıkçası itiraz için yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

EMLAK GÜNDEMİ: Ortak alan maliklerin kullanımına kapatılamaz. Ancak ortak alanlarda amacı dışında kullanılamaz. Yani bu alanın nasıl kullanılacağına yine malikler karar verebilir. Dava açsanız bile durum değişmez.

Ömer Yılmaz
Ömer Yılmaz - 1 yıl Önce

Merhabalar;

Bina altındaki işyerinin üst kat balkonunun altına ( ön yüzüne değil) reklam tabelası asmasında bir sorun var mıdır? Üst katta oturan kişiler balkonun altınında kendilerine ait olduğunu söylemekteler, yönetim ortak alan olduğunu söylüyor ve asılabilir diyor. Şimdi böyle bir sorunda hangi yolu izlemek gerekiyor yani hangi mahkemeye verilecek?

EMLAK GÜNDEMİ: Tabela asmak için gerekli izinler alınmışsa üst kat komşu tabela asılmasını engelleyemez. Sorun devam ederse Asliye Hukuk Mahkemelerine şikayetiniz iletebilirsiniz.


SIRADAKİ HABER