Apartman Toplantısında Bir Kişi Birden Fazla Kişiye Vekalet Edebilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen kat malikleri toplantısına vekaletle katılım ile ilgili gelen soruyu yanıtladı.

Apartman Toplantısında Bir Kişi Birden Fazla Kişiye Vekalet Edebilir mi?

12 bağımsız bölümü olan bir apartmanda, bir bağımsız bölümde eşim ile birlikte müştereken malikiz. Yakında apartmanda kat malikleri kurulu toplanacak ve bu toplantıya katılmak istiyorum. Eşim katılmayacak ancak birlikte malik olduğumuz için bana kendisini de temsil etmek için yasa gereği vekalet verecek. Bu arada bir başka bağımsız bölüm maliki komşum da toplantıya katılamayacağı için bana vekalet vermek istiyor. Biraz tartışmalı bir toplantı olacak gibi. Açıkçası emin olmak istiyorum.

Okuyucumun durumu acil, yakında toplantı var, bu nedenle sıradaki okuyucularımın izni ile kendisine öncelik verdim. Okuyucum sorusunu sorarken bir endişesini de dile getirmiş.

Yani temsil ettiği kimseler kat maliklerinin yüzde 5’ini geçtiği takdirde toplantıda problem olabilir diyor. Yani Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 31’inci maddesini incelemiş ama gözden kaçan bir husus olmuş.

Şöyle: Bir bağımsız bölüm ortak ise ortaklardan biri diğer ortağın vekaletini alarak toplantıya katılır. Dolayısı ile okuyucum eşinin imzası ile düz beyaz kağıda yazılmış bir vekaletname ile toplantıya katılabilir.

Mesele komşunun vekaletinde. Komşunun da vekaletini aynı şekilde düz beyaz kağıda yazılmış hali ile alabilir.

Çünkü kırk ve daha az sayıda bağımsız bölümlerin bulunduğu gayrimenkullerin toplantılarında bir kişi, en fazla iki kişiye vekalet edebilir.

Okuyucumun binasında 12 bağımsız bölüm var, yani kırktan az, bir eşinin bir de komşusunun vekaletini alacak yani iki vekalet olacak.

Bu durumda temsilde bir problem yok. Bu hali ile okuyucum toplantıya katılabilir ve bir problem yaşanmaz. Şayet bir itirazla karşılaşırsa kendisinin incelediği yasanın 31’inci maddesini gerekçe gösterebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 08:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜLAY AKTÜRK
GÜLAY AKTÜRK - 5 ay Önce

DAİREMİZ EŞİM DE DAHİL OLMAK ÜZERE TOPLAMDA 5 VARİS VAR. APARTMAN TOPLANTISINDA YÖNETİCİ SEÇİMİ İÇİN EŞİM KARDEŞLERİNİ TEMSİL EDEBİLİR Mİ? KAÇ KİŞİ ADINA TEMSİL EDEBİLİR?

EMLAK GÜNDEMİ: Varislerden birinin olması yeterlidir. Toplantıda tüm varisleri temsil eder.