Apartman Girişine Motor Park Edilebilir mi?

Bazı apartman ya da sitelerde bisiklet ya da motosiklet park etmek için park alanları bulunmuyor. Peki bisikleti ya da motosikleti olan malikler bu araçlarını bina girişine park edebilir mi?

Apartman Girişine Motor Park Edilebilir mi?

Anayapının ortak alanları ancak bağımsız bölüm maliklerince amacına uygun olarak kullanılır. İşgal edilemez, amacına aykırı kullanılamaz.

Apartman ya da sitelerde kişinin sahip olduğu mülkler dışında, bir de ortak alan olarak adlandırılan bölümler vardır. Apartman boşluğu da (veya apartman girişi) bu ortak alanlardan biri olarak kabul edilir.

Peki, apartman boşlukları kişinin istediği şekilde kullanımına açık mıdır, eşyalarını buraya koyma hakkı var mıdır?

Bina içerisindeki ortak alanların kullanımı bireysel kararlara göre belirlenmemektedir. Ortak alanların kullanım biçimi apartmanın yönetim kurulu tarafından önceden kararlaştırılır ve diğer mal sahiplerine de bu kurallar bildirilir.

Bireysel isteklere göre bu alanlar eşya koyma gibi başka amaçlarla değerlendirilemez.

Ayrıca bu tür boşluklara eşya konulması; olası bir acil durumda bina sakinlerinin dışarıya çıkabilmesini engellediği ve diğer kişilerin de hakkı olan yerlerin sahiplenilmesine neden olduğu için yasaklanmıştır.

Apartman veya sitelerdeki ortak alan olarak kabul edilen yerler, kanunlara göre şu şekilde belirlenmiştir:

a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,  

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri,

d) Belirtilen yerler haricinde yine de ortak kullanıma uygun yerler de bu kategoriye girmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 05:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER