Apartman Dış Cephe Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Altı daireli apartmanda oybirliğiyle dış cephe rengini değiştirdik. Ancak balkon demirleri renginde iki daire ile uzlaşamıyoruz, farklı renk istiyorlar. Çoğunluğun seçtiği renk boyanırsa, beğenmeyen dairenin sonra başka renk boyatma hakkı var mıdır? Kararın oybirliği mi oyçokluğuyla mı alınması gerekiyor?" sorusunu cevapladı.

Apartman Dış Cephe Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Öncelikle hatırlatmak isterim ki balkon ön cephesi de ortak alanlardandır. Dolayısıyla olaya bu açıdan bakmak lazım.

Böyle baktığımızda görülen şudur: Kat Mülkiyeti Kanunu’nda deniliyor ki;

“Kat maliklerinden biri bütün kat maliklerinin beşte dördünün ‘yazılı’ rızası bulunmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana boya yaptıramazlar.

Demek ki balkon dış cephesindeki balkon demirleri de bu kapsamdadır. Kat maliklerinin izninin alınması cümlesindeki iznin de yazılı olması gerekmektedir.

Yani biri çıkıp da ‘ben değişik renk yaptım ama beşte dört bana sözlü olarak izin verdi’ diyemeyecek.

Yine yasada dış badana ve boya inşaat ve onarımla eşit seviyede bir müdahale olarak kabul edilmiş, yani önemsenmeyecek bir husus olarak görülmemiş.

Netice olarak anlaşıldığı gibi okuyucumun komşularının farklı renkte bir boya kullanmamaları gerekiyor. Bunun için beşte dört yazılı izin lazım.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER