Apartman Bahçesi Depo Olarak Kullanılabilir mi?

Apartman altı iş yerleri çoğu zaman binaya ait bahçeyi depo olarak kullanıyor. Peki binada bulunan iş yerlerinin bahçeyi depo olarka kullanmaya hakları var mıdır?

Apartman Bahçesi Depo Olarak Kullanılabilir mi?

Ortak bahçenin nasıl kullanılması gerektiği Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtiliyor.

Kanunda belirtilene göre, bahçe katındaki daire sahiplerinin tapusunda bahçenin kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi yoksa burası ortak alan olarak kabul ediliyor.

Bu durumda ise kat malikleri arsa payı oranında bahçeden yararlanma hakkına sahip oluyor.

Bu alanların bir kişiye tahsis edilmesi için ise site veya apartman sakinlerinin oy birliği ile karar vermesi gerekiyor.

Yani tapusunda bahçe kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almayan ya da bütün kat maliklerinin ortak rızası ile bahçe kendisine tahsis edilmemiş olan bahçe katı daire sahibi, bahçeden ancak arsa payı oranında yararlanma hakkına sahip olabiliyor.

Bahçe Kullanımı ile İlgili Yasaklar Nelerdir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat sahiplerinden birisi, diğer kat maliklerinin en az yüzde 80’inin izni olmadan ortak kullanım alanlarında değişiklik yapma hakkına sahip olamıyor.

Bu durumda bir kat malikinin bahçe veya diğer ortak kullanım alanlarında onarım, inşaat ya da farklı renkte dış cephe boyası yapmak için bütün kat maliklerinin 5’te 4’ünden onay alması gerekiyor.

Bununla birlikte kanuna göre kat maliklerinden biri, ortak kullanım alanlarında sebep olduğu tahribattan ve zarardan dolayı diğer daire sahiplerine karşı sorumlu tutuluyor.

Kanun, kat maliklerinin her birini; ana gayrimenkulün bakımını yapmaya, yapının mimari durumunu, güzelliğini ve sağlamlığını korumaya mecbur kılıyor.

Ortak Kullanıma Açık Olan Diğer Alanlar Nelerdir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 4. maddesine göre ortak bahçe kullanımı hakkında, bahçe dışında ortak alan olarak belirlenen yerler ile ilgili de bilgiler yer alıyor.

Binaların temelleri, ana ve perde duvarları, kolon ve kirişleri, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran duvarları, tabanları, tavanları, genel giriş kapıları, antreler, koridorlar ve avlular da ortak kullanım alanı olarak geçiyor.

Bunun dışında yine kanunda ortak alan olarak belirlenen noktalar arasında sahanlıklar, asansörler, kapıcı odası ve daireleri, varsa çamaşırlık ve çamaşır kurutma alanları, kömürlükler, garajlar, kalorifer daireleri, genel su depoları ve sığınaklar da bulunuyor.

Kalorifer, havagazı, elektrik ve su tesisleri, televizyon, radyo ve telefon için ortak anten ve şebekeler, sıcak ve soğuk hava tesisleri, bacalar, çatılar, yağmur olukları, yangın merdivenleri ve genel dam terasları da kanunda belirtilen diğer ortak alanları oluşturuyor. 

Milliyet Emlak

YORUM EKLE