Apartman Aidatında ve Giderlerine Nasıl İtiraz Edilir?

Apartman ve sitelerde toplanan aidat ve giderler bina yönetimi ile kat malikleri arasında sorun olmaya devam ediyor. Kat malikleri neredeyse kira kadar toplanan aidatlara ve giderlere nasıl itiraz edileceğini merak ediyor. İşte yanıtı...

Apartman Aidatında ve Giderlerine Nasıl İtiraz Edilir?

AİDAT VE GİDERLERE İTİRAZ

Apartman veya site aidatlarına itiraz ancak kat malikleri genel kuruluna katılımla mümkün. Kat malikleri taşındıkları ilk yıllarda genel kurula heyecanla katılıyor ama sonraki yıllarda katılım sağlamayarak çok önemli bir görevi ihmal ediyor.

Bu ihmalin bedelini aidat gibi sorumluluklarda görüyoruz. Şöyle ki, apartman kat malikleri genel kurulu ilk toplantıda apartman kat maliklerinin yarıdan bir fazlası, ikinci toplantıda nisap aranmaksızın toplanmakta, bu toplantıda katılanların yarıdan bir fazlası ile karar almakta.

İşte bu kararlar alındığında da toplantıya katılmayan kat malikinin karara itiraz edebilmesi için 6 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açması dışında bir yolu da bulunmamaktadır.

Toplantıya katılıp olumsuz oy verenler için de toplantı tarihinden itibaren 1 ay içinde bu davanın açılması gerekmektedir.

Dolayısıyla apartman veya site demokrasisinin en temel kurumu olan genel kurula katılmak çok önemlidir.

GİDERLER ARSA PAYINA GÖRE

Kat malikleri aralarında başka anlaşma yoksa apartman görevlisi, güvenlik gibi giderlere eşit bir şekilde, bunun dışındaki tüm harcamalara ise arsa payları oranında katılırlar.

Ancak Türkiye’de arsa payı genelde yanlış dağıtıldığı için kat maliklerinin yönetim planına bu durumu isterlerse daire büyüklüğü veya kullanım oranı olarak geçmelerini önermekteyiz.

Eğer bir yönetim planı varsa değiştirmek için 4/5 çoğunluk gerekli olduğu için de bunu sağlamaları halinde düzenlemeyi yapmaları adaleti sağlamış olacaktır.

HER GİDERE KATILMA ZORUNDA DEĞİLSİNİZ!

Kat Mülkiyeti Kanunu 43. maddesine göre, istenen yenilik ve ilave çok masraflı ise veya sadece bazı kat maliklerinin kullanımına ilişkin ise diğer kat maliklerinin gidere katılma zorunluluğu yok.

Örneğin bebek bakım odası yapılmak istenmesi halinde çocuğu olmayan kat maliklerinin gidere katılması zorunlu değil.

Böyle bir durum oluşmuş ve kat maliklerinin tamamından bu aidatla alınıyor ise bunu öğrenen kat maliki iptali için her zaman dava açabilir.

YÖNETİM KARARLARINA İTİRAZ

Kat maliki, kat malikleri genel kuruluna katılmışsa itiraz ettiği maddelere ilişkin kabul etmeme nedenlerini karar defterine geçirmeli.

Toplantıya katılan kat malikinin 30 gün, toplantıya katılmayanın ise kararı öğrenmesinden itibaren 6 ay içinde karara karşı Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açma hakkı var.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 05:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ismail SARIYER
Ismail SARIYER - 3 ay Önce

Genel kurulda site gorevlisi konutunun onarimi icin para toplanmasina karar alindi fakat bu toplananan para baska bir maksaticin kullanildi yonetim bu parayi başka bir maksat icin kullanabilirmi tesekkur ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Kullanamaz.

SIRADAKİ HABER