Apartman Aidatına İtiraz Edilir mi?

Posta'da Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bu yıl kat malikleri toplantısında aidatımızın aylık 350 lira ve aylık ekstra 215 lira toplamda 565 lira olmasına karar verildi. Bir kapıcımız ve otoparkımız var. Böyle bir artışa itiraz etme hakkımız yok mu? " sorusunu cevapladı.

Apartman Aidatına İtiraz Edilir mi?

SORU: İzmir’de 7 katlı bir apartmanda yaşıyorum. Bu yıl kat malikleri toplantısında aidatımızın aylık 350 lira ve aylık ekstra 215 lira toplamda 565 lira olmasına karar verildi. Bir kapıcımız ve otoparkımız var.

Böyle bir artışa itiraz etme hakkımız yok mu? Aynı şartlardaki çevre apartmanların aylık aidatları 150-200 lira iken böyle bir artış çoğunluğun oyu ile bile olsa hukuksuz değil midir? 

CEVAP: Okuyucuma söyleyeceğim ilk kural kat malikleri kararlarına herkesin uyma mecburiyeti olduğu hususudur. Ancak alınan tüm kararlara da itiraz edilemez anlamı çıkmasın. Evet alınan kararlara uyma mecburiyeti vardır ama kararlar kesinleştikten sonra. İşletme projeleri iki türlü yapılır.

Ya kat malikleri kurulunda kabul edilir veya kat malikleri toplantısında kabul edilmez ama yönetici ilk fırsatta bir işletme projesi yapıp kat maliklerine tebliğ eder. Yedi gün içinde itiraz olmaz ise kesinleşir. Kat malikleri toplantısında yapılan işletme projesine, yöneticinin yaptığı gibi bir yazı ile itiraz etmek sonuç doğurmaz.

Toplantıya katılanların bir ay içinde, katılmayanların kendilerine yapılan tebligatı takiben bir ay içinde iptal talepli dava açmaları gerekir. Bu süreler geçtikten sonra işletme projesi kesinleşir ve artık ödeme yapmak gerekir. Mühim olan bu süreleri geçirmemektir.

Okuyucum süreleri geçirmediyse elbette durum incelenmelidir. Zira ortak giderler için avans toplanması doğaldır. Bir binada ortak yaşam varsa o bina yaşanır halde muhafaza edilmek zorundadır. Bu tamam ama ekstra aidat diye bir uygulamaya hiç rastlamadım.

Üstelik 350 lira ihtiyacı karşılayacakken 215 lira gibi bir ekstranın anlamını çözmek pek mümkün değil. Bir binada, binanın özelliklerine göre 350 lira aidat da toplanır, 1.000 lira de. Ancak okuyucumun söylediği benzer yapılarda ayda 150-200 lira toplanıyorken bu binada 565 lira toplanması tartışılacak bir husustur.

Ben okuyucuma yanıt verirken “Olmaz böyle şey” diyemiyorum. Zira işletme projesini kabul eden bu kadar daire varsa bunun bir anlamı olmalı ama itiraz etmeyin de (süresi içinde) diyemiyorum. Şu ekstrayı bir türlü anlamış değilim.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc