Apartan Yönetici Seçimi Nasıl Yapılır? Yönetici Seçilemezse Ne Yapılmalı?

Apartmanlarda ortak giderle ilgili paranın toplanması, yöneticinin seçilememesi gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.

Apartan Yönetici Seçimi Nasıl Yapılır? Yönetici Seçilemezse Ne Yapılmalı?

Posta'dan Tamer Heper'in Yazısı...

ÇOK SORUN YAŞANIYOR

Konut ihtiyacını karşılamak için son yıllarda yapılan apartman ve sitelerde yaşanan en büyük sorunlardan biri de yönetici seçimi. Bu seçimin nasıl yapılacağı, kimlerin oy kullanacağı konusunda çoğu kişinin fikri dahi yok.

Bu yüzden ortak giderlerin karşılanması, binayla ilgili tamirat veya bakımların yapılmasında da büyük sorunlar yaşanıyor.

Apartmanlarda yaşanan sorunların daha kolay ve hızlı çözümlenmesinde yönetici ve yönetim kurulu önemli bir yere sahip. Apartmanlarda yaşanan sorunların daha pratik çözümlenmesi için yönetici seçimine dikkat edilmeli.

NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Yönetici salt çoğunlukla seçilir. Bir başka deyişle yönetici veya yönetim kurulu, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu ile belirlenir.

Sekiz ve daha fazla bağımsız bölümü olan apartmanlarda yönetici atanması zorunlu. Bu durumda bir yönetici tayini için kat malikleri kurulu toplanmalı ve sayı ve arsa payı çoğunluğu ile bir yönetici seçmelidir. Kat maliklerini toplantıya çağırmada üç ihtimal vardır.

Kat maliklerini toplantıya yönetici, denetçi ve bağımsız bölüm maliklerinin üçte biri çağırabilir. Zorunlu olmasa da sekizden az bağımsız bölümü bulunan apartmanlarda yönetici seçimi yapılabilir. Eğer apartmandaki bütün daireler bir kişinin mülkiyetinde ise o kişi kanunen yönetici olacaktır.

SEÇİLEMEZSE NE OLACAK?

Kat mülkiyeti yönetiminde kayum kavramı yoktur. Bir binaya yönetici görevini yapmak üzere kayum atanmaz.

Ancak kat malikleri kurulu toplandığında birinci toplantıda yönetici seçemez ise ve ikinci toplantı yapılıp da yine yönetici seçemez ise bu halde bağımsız bölüm maliklerinden biri Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak binalarına yönetici atanmasını talep eder.

Hakim yönetici olabilecek kimseleri araştırır, uygun gördüğü bir kişiyi o binaya yönetici olarak tayin eder ve bir ücret takdir eder. Bu tayin olunan kişi kayum değildir yöneticidir.

YÖNETİM PLANINDA YAZMIYORSA GEREK VAR MI?

Beş daireli bir apartmanda yönetici mecburiyeti yoktur. Böyle bir apartmanda ‘yönetim planına’ bakılır. Yönetim planında yönetici öngörülmüş ise ancak o zaman kat malikleri kurulunda alınacak bir kararla yönetici seçimi yapılır.

Şayet yönetim planında yönetici öngörülmemiş ise yönetici seçimi yapılmayabilir. Bu halde bina için gerekli ortak gideri bir kat maliki karşılayarak diğerlerine başvurur.

Bu durum birtakım problemleri ortaya çıkardığından Kat Mülkiyeti Kanunu çıkarılmıştır. Bu gibi binalarda yönetici seçimi yapılacak ise yine nisap sayı ve arsa payı çoğunluğu olmalıdır.

ÜCRET ALIR MI?

Apartman yöneticisi için yasa tarafından karar altına alınmış ücret konusu şöyledir: “Yönetici, yönetim planında veya kendisi ile yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir.”

Demek ki yönetim planı ile yöneticilere ücret tayini mümkündür. Bu yoksa karşılıklı anlaşma ile de ücret tayin olunabiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Büşra hncr
Büşra hncr - 4 ay Önce

Merhaba. Ev sahibim kirayı 600 dan 1000 liraya çıkardım diyor. Elimiz de ne bir kontrat var ne de kirayı bankadan yatırdım, nasıl olsa altlı üstlü oturuyoruz elden verin dediler. Ama elektrik ve su abonelikleri ev sahibinin üzerindeydi faturaları kendi banka hesabımdan ödedim. Çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?

EMLAK GÜNDEMİ: Bu artışı kabul etmeyerek kirayı TÜFE oranında artırıp, elinizde banka hesabı yoksa ev sahibinizin adına PTT yoluyla kirayı gönderin. Elden vermek sizin için sorun oluşturur.

Büşra hncr
Büşra hncr @Büşra hncr - 4 ay Önce

Merhaba, kirayı ptt den konutta teslim olarak yatırdım. Lakin ev sahibi seni bunda huzursuz ederim gibi birşey söyledi ve annem babam gelecek diyerek uhttar yaparım en kötü 3 aya seni evden çıkartırım dedi. Benim haklarım nelerdir?
Bilgilerinize teşekkür ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi kiracısını ancak haklı gerekçelerle göndereceği ihtarname ile çıkarabilir. İhtarname gönderilmeden sözlü yapılan uyarıların bir geçerliliği yoktur. İhtarname yoksa çıkmanız da gerekmez. Sizi rahatsız ettiği durumda ise polise bildirebilir, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Ayfer kahraman
Ayfer kahraman - 12 ay Önce

İşyeri kiracımızın kontratı yok pandomim dönemini fırsata çevirerek eş zamanlı olmayan 6 aylık kirayı ödemedi çık dememize rağmen tahliye etmiyor hakkımızı nasıl ararız

EMLAK GÜNDEMİ: İhtarname gönderdiniz mi? Göndermemişseniz ihtarname gönderin ödeme yapılmazsa dava açabilirsiniz.

SIRADAKİ HABER