banner53

Anneye Kalan Mirastan Hak Talebi Nasıl Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Dedemin üzerine bir ev var. Dedem öldükten sonra annem mirasçı oluyor. 7 sene önce annem de vefat etti. Teyzem dedemin üzerine olan evde 8 senedir kira vermeden oturuyor. Bizim bunda hakkımız nedir, hakkımızı alabilir miyiz?' sorusuna cevapladı.

Anneye Kalan Mirastan Hak Talebi Nasıl Yapılır?

ANNEYE KALAN MİRASTA HAK

SORU: Dedemin üzerine bir ev var. Dedem öldükten sonra annem mirasçı oluyor. 7 sene önce annem de vefat etti. Teyzem dedemin üzerine olan evde 8 senedir kira vermeden oturuyor. Bizim bunda hakkımız nedir, hakkımızı alabilirmiyiz? 

ÇOCUKLAR HİSSEDAR

CEVAP: Okuyucumun soru cümlesini aynen aldım. Bu cümleden iki anlam çıkabilir. Birincisi, dede ölmüş, anne de yedi sene önce ölmüş; ikincisi, dede hayatta anne yedi sene önce ölmüş. Buna işaret etmemin nedeni iki durumda ayrı yanıt vermem gerekeceğidir.

Birinci durum; yani dede ölmüş, anne de ölmüş teyze dedeye ait evde oturuyor. Bu halde dedenin mirasçısı evlatları yani okuyucumun annesi ve teyzesi. Anne yedi sene önce ölmüş. Bu durumda da annenin mirasçısı okuyucum.

Bu hali ile dedeye ait mallar önce anne ve teyzeye miras kalmış. Annenin ölümü ile de anneye kalan mallar veya hisseler okuyucuma geçmiş. Yani bugün okuyucum bu yerde hisse sahibi. O halde devamlı oturan teyzeden hissesine tekabül eden bölüm için kullanma bedeli yani ecri misil talep edebilecek.

MAL SAHİBİ MALINI DİLEDİĞİ GİBİ TASARRUF EDEBİLİR

İkinci durum; anne yedi sene önce ölmüş ama dede halen hayatta. Bu durumda dede kendine ait malları kullanmakta ve tasarruf etmekte serbest.

Teyzenin yeni çocuğunun bu yerde oturmasına izin veriyor ise buna karşı yapılacak bir şey yok. Dede istediği kadar oturtur, istemezse ne yapacağına kendisi karar verir. Okuyucumun bugün için müdahale hakkı ve imkanı yok. Ne zamana kadar? Bir gün dede vefat edene kadar. Müdahale imkanı dedenin vefatı ile mümkün olabilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir
Kadir - 4 ay Önce

Annem 10 yıl önce vefat etti babam sağ annemin üstüne 5 dönüm arazi var hakkımı alabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Anneniz üzerine tüm mallarda miras hakkınız var.

Selda Akdeniz
Selda Akdeniz - 3 ay Önce

Merhaba dedemden kalan mirası 9 kardeş olan annemler yalnizca 3 erkek kardeşine verdiler annem umumi vekalet verdi hiç bir şey bir lira dahi vermediler annem rahmetli oldu 6 yil önce benim o erkek kardeşlerinden annemin hakkı olanı alabilme imkanın var mıdır?

EMLAK GÜNDEMİ: Kalan miras mallar halen yasal olarak paylaşılmamışsa başvuru yaparak annenizin miras hakkını talep edebilirsiniz.

Edip Turunç
Edip Turunç - 2 ay Önce

Annemler 2kız 4erkek kardeşti kızlara hiçbir mal bırakmamışlar ama annem vefat edeli çok uzun zaman geçti bu zaman miras talep etmeme engel midir ?

EMLAK GÜNDEMİ: Mirasta zamanaşımı 10 yıl bazen de 20 yıldır. Ancak miras paylaşımı yapılmış ve kızlarda rıza gösterip imza atmışlarsa durum değişir.

Sevgi
Sevgi - 1 ay Önce

Bnm eşimin anannesi hayatta iken sağlık raporu ile bnm eşime arsa verdi yaşlı. Eşimin teyzesi bizden arsayı almak istiyor. Bizden alabilir mi geriye

EMLAK GÜNDEMİ: Tapu devri gerçekleşmişse alamaz. Ancak miras paylaşımı yapılmadan hisse devri yapılmışsa durum değişir.

SIRADAKİ HABER