banner53

Anahtar Teslim Ev Ne Demek? Avantajı Nedir?

Birçok konut projesinde adını sıkça duyduğumuz ‘anahtar teslim’ terimi, tüm eksikleri tamamlanmış olarak satışa hazır dairelere denir. Ödeme işlemlerinin tamamlandığı gün anahtarın alınabilmesi avantajını sunar. Şimdi anahtar teslim dairelerin özelliklerine, avantaj ve dezavantajlarına göz atalım...

Anahtar Teslim Ev Ne Demek? Avantajı Nedir?

ANAHTAR TESLİM NE DEMEK?

İnşa edilen konut ya da binaya dair tüm masraf ve işlerin eksiksiz olarak tamamlanarak alıcıya teslim edilen daire tipine anahtar teslim daire denir. Dairenin tüm işçiliği bitirilmiş, donanımları sağlanmış, boya badana gibi süreçleri tamamlanmıştır.

ANAHTAR TESLİM DAİRE SÖZLEŞMESİ

Anahtar teslim dairelerde bahsi geçen ve tamamen satıcıya ait olan bakım, onarım ve diğer işlemler oldukça kapsamlıdır. Öncelikli olarak bu dairelerin tasdikli mimari, statik ve tesisat projelerinin tamamlamış olması gerekir. Teknik yapı şartnamesinin hazırlanmış olan bu daireler için altyapı ve çevre düzenlemelerinin bitirilerek tüm peyzaj çalışmalarının da aynı şekilde tüm yasal koşullara uygun olarak düzenlenmiş olması gerekir.

Anahtar teslimi projede, konutun iskanı yani Yapı Kullanma İzin Belgesi de inşaat firması tarafından sağlanır. Konut satın almadan önce, yukarıda bahsettiğimiz tüm süreçleri içeren kapsamlı bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme ile daireyi satan kişi veya geliştirici bu işlemlerin tamamlandığını beyan ve kabul eder.

Tüm bu giderleri karşılayan yapı firmaları tarafından hazırlanan bu sözleşmeye ‘anahtar teslim götürü bedel sözleşmesi’ adı verilir. İlgili sözleşme kapsamında firma, proje özelinde gerçekleştirilen tüm işlemler için talep ettiği bedeli beyan eder. Bu sözleşme her iki taraf için yasalar kapsamında delil niteliğinde bir sözleşmedir. Firmanın, daireyi sözleşmede taahhüt ettiği tarihte ve nitelikte sunmaması halinde, taraflar bu sözleşmeyi kanıt olarak kullanır. Bu sözleşmenin hazırlanması, sunulması ve imzalanması yasal olarak zorunludur. Eğer anahtar teslim bir daire satın almak istiyorsanız, bu sözleşmenin doğru ve eksiksiz biçimde hazırlandığından emin olmalısınız. Bu konuda herhangi bir problem yaşamamak için avukatınızdan ya da başarılı bir mülk danışmanından destek alabilirsiniz.

ANAHTAR TESLİM DAİRENİN AVANTAJLARI

Yeni bir ev satın alacaklar için birçok avantaj sunan anahtar teslim daireler, taze ev sahiplerine pratik bir taşınma süreci sağlar. Yeni evinize taşınmadan önce nasıl bir evde hangi şartlarla yaşayacağınızı bilir ve taşınır taşınmaz bu yeni yaşama adapte olabilirsiniz.

-- Topraktan ya da maketten konut alımında, dairenin bitmemesi ya da teslim süresinin gecikmesi gibi durumlar sıklıkla yaşansa da anahtar teslim dairelerde bu risk ortadan kalkar. Dairenizin zamanında teslim edilmemesi halinde yasal olarak tüm haklarınızı kullanabilir ve süreçteki mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

-- Anahtar teslim daireler hem kişisel kullanım için hem de yatırım olarak avantaj sağlar. Dairenizi teslim aldığınız anda taşınabilir ya da aynı hızla kiraya verebilirsiniz.

-- Ödeme ve teslim tarihlerinin aynı olması nedeniyle herhangi bir riskle karşılaşma oranı bu tip daireler her zaman daha düşüktür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER