Amerikan Mutfak Nedir?

Açık mutfak olarak da isimlendirilen Amerikan mutfak, mutfak ve salonun iç içe olduğu mutfak çeşididir. Görsel açıdan sıcak ve samimi bulunur. Kendine ait bir duvarı ya da kapısı bulunmaz.

Amerikan Mutfak Nedir?

Türk yemek kültürüne kıyasla daha dar olan Amerikan yemek kültüründen etkiler taşır. Aynı zamanda geniş odadan daha fazla yararlanmak için kullanılmaya başlanmıştır. Mikrodalga fırınların yaygınlaşmasının büyük etkisi olmuştur.

Mutfak modelleri arasında hem modern görünümü hem de alan açısından uygunluğu ile göze çarpar. Birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Ada şeklinde, l şeklinde, u şeklinde ve dar uzun Amerikan mutfak bunlardan bazılarıdır.

Tezgahın konumuna göre adlandırılmışlardır. Ada şeklindeki Amerikan mutfakta tezgah alanın ortasındadır. Tezgahı l şeklinde olan mutfaklara ise ‘l şeklinde Amerikan mutfak’ denir.

AMERİKAN MUTFAĞIN PÜF NOKTALARI

Açık bir mutfağın en büyük artısı sağladığı hareket alanı ve ferahlık. Bu iki artı nokta ise günün önemli saatlerini geçirdiğimiz mutfakların olmazsa olmazı. Peki, açık mutfak tasarımındaki püf noktalar neler?

Açık mutfak

Amerikan mutfağın bir başka güzel tarafı da evinde misafir ağırlamayı sevenlere sağladığı kolaylık. Bir yandan yemek için hazırlığınızı yaparken bir yandan da arkadaşlarınızla sosyalleşmeye devam edebilirsiniz. Böylece evinize gelen misafirleri de oturma odasında tek bırakmak zorunda kalmazsınız. Amerikan mutfaklar salon ile mutfak arasındaki koridor ya da geçiş alanını da evin aktif kullanım bölgesine sokarak yerden tasarruf etmenizi sağlayacak. Böylece hiç kullanmadığımız uzun koridorlar da kullanım alanımıza dahil olacak.

AMERİKAN MUTFAĞIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Amerikan tarzı mutfağın hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar ve dezavantajlar tamamen gayrimenkulde yaşayacak kişinin kültürüne göre değişir.

Örneğin; çok fazla yemek pişirilen bir konutta, kokular çabuk yayılacağından Amerikan mutfak tercih edilmeyebilir. Ne var ki, bu problem güçlü çekim gücüne sahip davlumbazlar ya da aspiratör ile önlenebilir.

Kuşkusuz avantajlarından bir tanesi de şık ve sıcak görünümünün yanı sıra alandan tasarruf etmenizi sağlamasıdır. Alandan tasarruf denilince daha az metrekareli evlere uygun olduğu yönünde algılanmamalıdır. Geniş evlere de uyum sağlamaktadır.

SALONA UYUM SAĞLAYAN AMERİKAN MUTFA MODELLERİ

Son yıllarda yüksek bir trend oluşturan Amerikan mutfak modelleri, salon veya oturma odası ile birleşen ve hem günlük yemeklerinizde hem de misafirlerinizi ağırlarken daha rahat bir kullanım sağlayan mutfakları oluşturuyor. Mutfak kısmının salondan ayrı ve bağımsız bulunması, evde iki ayrı kısım arasındaki bağı ve yaşam şartlarını kısıtladığından, açık mutfak modelleri daha samimi bir kullanım oluşturuyor. Bir yandan mutfağınızda yemeğinizi hazırlarken bir yandan salonda misafirleriniz ile veya aile halkı ile iletişiminizi sürdürebiliyorsunuz.

Bu tarz bir mutfak kullanımı salon ile birleştirildiğinde, çok klasik olmayan ve daha modern salon takımlarının tercih edilmesi de gerekiyor. Örneğin gri bir mutfak teması kullanılmışsa, salon temasında da gri ile uyum sağlayacak şekillerde mor gibi tonlar seçilerek dekorasyon sağlanabiliyor. Önemli olan ayrıntı, mutfak tasarımı ve salon tasarımı arasındaki renk uyumunun oluşturulması ile ışık algısının ve genişlik algısının avantajlı bir hale getirilmesi oluyor.

GENİŞLEYEN ALANLAR

Salonlardaki geniş alandan faydalanmak veya tam tersi olarak dar alanlı evlerde salonu daha geniş bir hale getirmek için Amerikan mutfak tasarımları avantaj oluşturuyor. Özellikle geniş ve ferah salonlarda mutfak tasarımı daha kolay yapılabilirken, salonun tek bir duvarının mutfağa ayrılması yeterli oluyor. Bembeyaz bir tasarımla hazırlanan mutfaklar salona ayrı bir katkı sağlarken, özellikle dar evlerde bu tasarımlar, daha avantajlı bir kullanım oluşturuyor. Bu mutfak modelinin uygulanması için kimi zaman evlerde iç mimari çalışmaları bu şekilde geliştirilirken, kimi zamanda daha sonrasında duvarların yıkılması ile birlikte mutfaklar salona katılabiliyor. Bazı iç mimari tasarımlarda mutfak ve salon tasarımları tekbir görsellik ile sağlanarak, aynı malzemelerle uygulama yapılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 11:09
YORUM EKLE