Alzheimer Hastası Kişiye ait Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Anneleri ve babaları ölmüş 5 kardeşe, annelerinden köyde 800 metrekare arazi kaldı. Bunlar bu araziyi amcalarına satmak istiyorlar ama kız kardeşleri sonradan alzheimer hastası oldu. İnsan tanımıyor, konuşamıyor, sorulara cevap vermiyor. Bu durumda tapu devri nasıl yapılabilir?" sorusunu cevapladı.

Alzheimer Hastası Kişiye ait Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Doğrusu alzehimer hastaları hukuki bir işlem yapamayacağı için o kız kardeşin katılımıyla böyle bir satış işlemi gerçekleştirilemez.

Ancak bu satışın tamamen imkansız olduğu anlamına gelmesin ama biraz vakit alıcı olduğunu söylemek zorundayım.

Sebebi şu: Öncelikle mahkemeye başvurup alzehimer hastası hissedarın vesayet altına alınması talebinde bulunacaksınız.

Mahkeme tıbbi bir rapor alacak ve bu raporda bu hastanın hukuki işlem yapmasının mümkün olmadığı belirtilecek.

Bunun üzerine mahkeme kendisine vasi tayin edecek. İşte artık bu vasi, bu hastayla ilgili hukuki işlemleri yapacak.

Günlük rutin işlemler için mahkemeden izin almak gerekmeyecek ama bir gayrimankulün hisse devri gibi önemli işler için vasi, mahkemesine başvurup izin isteyecek.

Mahkemenin de izin vermesi için bu satış işleminin vesayet altındaki kişinin menfaatine olduğunu tespit etmesi lazım.

Bunun için gerekirse bilirkişi incelemesi yaptıracak. Şayet bu hisse devrinin yapılması onun menfaatine ise bu durumda vasiye yetki verecek.

Yok, böyle bir hisse devrinde vesayet altındaki kişinin menfaati görülmüyorsa, buna izin vermeyecek ve satış işlemi de yapılamayacak.

Mahkemenin vasi tayini hali, hastanın ölümüne kadar sürer ve yukarıda değindiğim gibi önemli işler için mahkemeden izin gerekeceği gibi basit işler için yapılan giderlerin ve varsa gelirlerinin hesabı her yıl mahkemeye rapor edilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 07:31
YORUM EKLE