Alacaklar Devredilebilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Hakkımda açılmış dört icra takibi var. Bu dosyalara gerçekten borçluyum. Bu borçları ödeyemeyişimin nedeni bir kişiden yüklü alacağımı tahsil edemeyişim. Bunu tahsil edebilseydim, takip konusu dört borcu öderdim. İcradan talepte bulunup benden alacaklı olanları, bana borçlu olana yönlendirmem mümkün müdür?" sorusunu cevapladı.

Alacaklar Devredilebilir mi?

Önce okuyucumun muhatap olduğu icra takibi konusuna yanıt vermeden, hukuki bir bilgi paylaşayım.

Bir kimseden alacaklı olan biri, bu alacağını bir başkasına aktarabilir. Alacaklı olan kimse ile bu alacağı devralmayı kabul eden kişi arasında sözleşme yapılır.

Dolayısıyla alacaklı bu sözleşme ile alacağını bir başkasına devretmiş olur. Bunun için de borçlunun izni veya bilgisinin olması gerekmez. Bu sözleşmeye ‘temlik sözleşmesi’ denilir.

Dolayısıyla birinden olan alacak böylece bir başkasına aktarılabilir, bu hukukidir ve geçerlidir.

Ancak okuyucumun anlattığı biraz farklı. Kendisi aleyhine artık bir icra takibi başlatılmış. Yani okuyucum icra dairesine gidip de ‘benim de alacağım var, git ondan al’ diyemez.

Ama dosya alacaklısı, alacağı icra dosyasında kesinleştiğinde, okuyucumun borçlusuna icra kanalı ile yazı gönderip, ‘bundan sonra o borcu icra dosyasına öde’ diyebilir.

Böyle imkanlar var. Tabii ki belki söylememe bile gerek yok, bir gün kendi alacaklılarından alacağını tahsil ederse, aldığı para ile haricen dosyaya yatırarak da borcunu ödeyebilir.

Haricen tahsilat yapıldığında bu bilginin dosyasına bildirilmesi gerekir.

YORUM EKLE