banner53

Aile Konutu Şerhi Nasıl Kaldırılır?

Takvim'den Avukat Feride Hilal İmal okuyucularından gelen, "Evimizin tapu kaydında aile şerhi var. Ayrı yaşadığım eşim kötü niyetli olarak onay vermiyor. Ne yapabilirim?" sorusunu cevapladı.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Kaldırılır?

AİLE KONUTU ŞERHİ NEDİR?

Aile konutunu kısaca tanımlamak gerekirse, evlilik birliğinin devamı süresince eşlerin birlikte yaşadıkları, hayatlarını idame ettirdikleri yer olarak tanımlayabiliriz. Aile konutu şerhi, eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın kural diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmesini engellemek amacı ile konulur.

AİLE KONUTUNA İPOTEK KONULAMAZ

Bu şerh tapuya verilince eşler tek başlarına artık o taşınmazda satış ipotek tesisi gibi tasarrufi işlemler yapamayacaklar ve o taşınmazın satılmak istenmesi durumunda almak isteyen üçüncü şahıs ta bu şerhi görünce burasının aile konutu olduğunu anlayacak ve ona göre hareket edecektir.Tapu memuru da eşlerin rızası olmadan satış işlemini yapmayacaktır.

BOŞANMA DURUMUNDA

Ancak, Aile konutu şerhinin etkisi evlilik birliğinin devamı süresi ile sınırlıdır.

Eğer boşanma davası sırasında bu şerh hakim tarafından kararlaştırılmış ise boşanmaya karar verilmesi durumunda, kararda boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte aile konutu şerhinin de kaldırılması konusunda karar verilmesi gerekir.

AİLE KONUTUNDAKİ ŞERH NASIL KALDIRILIR?

Ailenin menfaati söz konusu olduğu durumlarda satışa rıza göstermeyen eş için hakim müdahalesi talep edebilebilir. Bunun için aile mahkemesine başvurulması gerekmektedir.

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi'nin konuyla ilgili verdiği karar:

“Aile konutunun maliki olan eş, konuttaki yaşantıyı güçlüğe sokacak biçimde ’tek başına’ sınırlandıramaz. Bu sınırlandırma ancak diğer eşin rızası alınarak yapılabilir. Her ne kadar ipotek doğrudan doğruya aile konutundan faydalanma ve oturma hakkını engellemiyorsa da hak sahibi eşin kötü niyetli işlemleriyle konutun elden çıkarılma tehlikesi nedeniyle ipotek işlemine diğer eşin açık rızası şarttır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 05:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER