banner53

Aidata Gelen Artışa Nasıl İtiraz Edilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "10 villadan oluşan bir sitede daire sahibiyim ve o sitede oturmaktayım. Bu aya kadar aylık 500 lira aidat ödemekteyken bir eve hırsız girmesi üzerine sitede bu ay başında toplantı yapıldı. Aylık aidatın 2 bin 500 liraya çıkarılması ve yeterli sayıda güvenlik elemanı görevlendirilmesine karar verildi. Ben bu karara itiraz ettim. Bir ayda 500 lira öderken bir anda 2 bin 500 lira ödenmesi normal bir karar değil. Buna karşı yapabileceğim hukuki yollar var mıdır?" sorusunu cevapladı.

Aidata Gelen Artışa Nasıl İtiraz Edilir?

Kat mülkiyeti kurulu bir binada veya sitede bağımsız bölüm malikleri ve bağımsız bölümleri kullanan kimseler, yönetim planı hükümlerine ve kat malikleri kurul kararlarına uymak zorundadırlar.

Kat malikleri kurulları ya yönetim planında gösterilen tarihte ya da yönetim planında tarih belirlenmemiş ise yıl başlarında ocak ayı içinde olağan toplantılarını yapar.

Bu tarihler dışında yapılan toplantılar olağanüstü toplantıdır. Okuyucumun anlattığı toplantı dönem içinde yapıldığı için olağanüstü toplantıdır.

Sitede bir hırsızlık vakası olmuş, toplantı gereği duyulmuş ve yapılan toplantıda bir karar alınmış. Peki okuyucum bu kararı iptal ettirebilir mi?

Bilindiği gibi alınan kararlar noter tasdikli karar defterine yazılır ve bu karar herkesi bağlar.

Okuyucumun durumuna bakıldığında ihtimale göre yanıt verebilirim. Şayet alınan kararın altını imzaladı ise kararın iptali için yapabileceği bir şey yok.

Şayet altını imzalarken muhalefetini yazıp öyle imzaladı ise veya hiç imza atmadı ise bu durumda bir ay içinde toplantının iptali veya alınan kararlardan belli bölümlerin iptalini taleple mahkemede dava açma imkanına sahiptir.

Bu ayrımı yaparak yanıt vermemin nedeni, karara karşı olduğunu sözlü olarak söylediği gibi bir ifadesi olduğu içindir. Şayet dava açma hakkı doğmuş ise süresi imza attığı tarihten itibaren bir aydır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER