Aidat Ödemeyenin Suyu Kesilebilir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Sitede yöneticiyim, aidatlarını ödemeyenlerin suyunu kesmemde yasal bir engel var mı?" sorusunu cevapladı.

Aidat Ödemeyenin Suyu Kesilebilir mi?

Aidat, aylık olarak ödenen ve ortak yaşam alanlarında görülen iş bölümünün desteği için mülk sahipleri tarafından karşılanan ücreti kapsar.

Aidatını ödemeyen kat maliki için Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20'ye göre; asıl alacakla birlikte her aidat için aylık yüzde 5 hesabı ile gecikme tazminatı işletilebilir, ilamsız icra takibi yapılabilir.

Tüm yasal yolların tamamlanması bir süreç ister ve bu süreçte de sitenin giderlerinin acilen karşılanması gerektiğinden, site yönetimlerinin aidatını ödemeyen kat maliklerinin elektriğini, suyunu, doğalgazını kesmek gibi yaptırımlara başvurarak aidat borcunun tahsil etmeye çalıştıkları biliniyor.

Peki bu yasal mı?

Su ve elektrik veya doğalgaz gibi enerji faturaları tek bir fatura ile site yönetimine geliyor, site yönetimince pay ölçerler vasıtasıyla bağımsız bölümlere dağıtılıyorsa ve yönetim planında örneğin aidat borcunu ödemeyenlerin enerjisinin kesileceğine dair bir madde varsa veya daha önceki kat malikleri kurullarında tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu ile böyle bir karar alınmışsa, artık yönetim suyu kesebilir.

Fakat yönetim planında böyle bir madde yoksa veya genel kurulda böyle bir karar alınmamışsa veyahut da, faturalar ayrı ayrı abonelik şeklinde her bir bağımsız bölüme aitse bu durumda site yönetiminin elektriği suyu veya doğalgazı kesmesi yasal değildir ve bu yolla enerjisi kesilenler sulh hukuk mahkemesine başvurarak haksız uygulamanın durdurulmasını talep edebilecekleri gibi, sorumlular hakkında suç duyurusunda da bulunabilirler.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER