Aidat Nasıl Hesaplanır?

Aidat, apartman ya da sitelerin aylık veya yıllık giderlerini karşılamak için kat maliki ya da kiracılardan tahsil edilen hizmet bedelidir.

Aidat Nasıl Hesaplanır?

Konut sahiplerinin apartmanın tüm ortak alanlarındaki bakım ve onarımının yanı sıra kapıcı, bahçıvan ve güvenlik görevlisine ödenen sabit giderler için ödediği miktara aidat deniyor.

Aidat ücreti apartmanın giderlerine göre belirlenir.

Aidatla ilgili kanuni düzenlemeleri kapsayan Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesine göre:

Başka türlü bir anlaşma olmadıkça konut sahipleri kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine, apartmanın sigorta primlerine, bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere arsa payı oranında katılmakla yükümlü.

Aidatı ödemekle yükümlü olan ev sahipleri, kira sözleşmelerinde eve kiraya çıkacak olan kişiye aidatları ödeyecekleri yönünde madde koyabiliyor, böylece aidat ödemesi kiracıya devrediliyor.

Aidat Nasıl Hesaplanır?

Aidat belirlemek için öncelikle aidat belirlenmek istenen apartmanların ve sitelerin aylık ve yıllık genel giderleri tespit edilir.

Bu tespit bir çeşit bütçedir, bu bütçeye resmiyette İşletme Projesi veya tahmini bütçe diyoruz.

İşletme Projesi hesaplandıktan sonra, sitenin yönetim planındaki dağıtım yöntemine göre dağıtılması ile de (malikin sahip olduğu bağımsız bölümün , metrekaresi ya da arsa payı oranında) aidat belirlenir.

Elbette bu aidatın kat maliklerine usulüne uygun şekilde yazılı olarak tebliğ edilmesi ile de aidat kesinleşmiş olur.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 03:06
YORUM EKLE