banner53

2020 Apartman Gürültü Yönetmeliği

Bir arada yaşayan apartman ve site sakinlerinin uyması gereken belli kurallar vardır. Asansör kullanımından çöplerin atılmasına kadar her apartman ve sitenin kendi kuralları bulunuyor. Bu kurallar arasında gürültü miktarı da yer alıyor.

2020 Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre;

-- Apartman sakinlerinin her türlü gürültüden uzak durması gerekir.

-- Mesai günleri içerisinde saat 13:00 ile 15:00 arasında ve geceleri saat 19:00 ile 07:00 yüksek ses çıkartmak yasaktır. Bunlara örnek olarak; yüksek sesle müzik dinlemek, elektrik süpürgesi çalıştırmak, matkap kullanmak vb. verilebilir.

-- Pazar günleri ve resmi tatillerde apartman içerisinde ses çıkartılmamalıdır.

-- Elektronik aletlerin ve müzik aletlerinin sesi yalnızca odada duyulacak seviyede açılmalıdır.

Gürültü Yapan Komşu Nasıl Şikayet Edilir?

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) 18. maddesine göre, “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.”

Kat Mülkiyeti Kanunu, hem kiralık daire sakinleri için hem de ev sahipleri için geçerlidir. Her apartmanda belli gürültü yasağı mevcuttur. Gürültü yapan komşuları sözlü olarak uyarmakla başlayabilirsiniz. Komşunuzun gürültüsü tahammül edilemeyecek bir hale ulaştıysa zabıtaya veya karakola şikayette bulunabilirsiniz. Ancak bu kurumlara başvurmadan önce komşunuz ile saygı çerçevesi içerisinde konuşmanız, gerekirse apartman yöneticisine bildirmeniz gürültü sorununu kibar ve daha kolay bir şekilde çözmenizi sağlayabilir.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Tüm uyarılara rağmen komşunuz ile bir çözüme ulaşamadıysanız gürültü şikayeti için zabıtaya veya karakola başvurarak idari para cezasına çarptırılmasının önünü açabilirsiniz.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle apartmanlar için gürültü cezası 1.461 liraya yükseldi. Yapacağınız şikayete göre gürültü yapan komşuya Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre 150 lira, Çevre Kanunu uyarınca ise 1.461 lira para cezası kesilebilir.

Bina Dışı, Komşulardan Gelen Gürültüler için Ne Yapılmalı?

Şikayet bina dışından geliyorsa bu durum kat mülkiyeti mevzuatını ilgilendirmiyor. Yani Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde bir talepte bulunmak mümkün eğil.

Kat mülkiyeti dışında, Medeni Kanun’da şöyle diyor: “Herkes taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetlerini sürdürürken komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Özellikle taşınmazın durumu, niteliği ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.” İşte rahatsızlığınızı giderecek yasal düzenleme bu.

Ancak bunu yerine getirmek için çözüm kapıyı çalıp binanın yasa dışı eklentisini yıkmak değil, bu taleple dava açmaktır.

Dairede Tadilat Ne Zaman Yapılır?

Apartman tadilatı ile muradınız bağımsız bölümdeki bir tadilat ise ortak yerlerden olmamak koşuluyla bağımsız bölümlerin iç mekânlarında ana binanın statiğini bozmayacak tadilatlar diğer kat maliklerinin onayı aranmaksızın her zaman yapılabilir.

Kat malikleri kurulunca dairelerdeki tadilatların belirli tarihler arasında yapılmasına ilişkin kararların hukuki dayanağı yoktur. Bu konuda karar alınmış olsa da bağımsız bölüm maliklerini bağlamaz. Böyle bir karar mülkiyet hakkının kullanımını sınırlama anlamını taşır.

Bağımsız bölüm malikleri, yukarıdaki sınırlamalara uymak kaydıyla ve Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde gösterilen saatler dahilinde dairelerinde diğer bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız etmemek kaydıyla tadilat yapabilirler.

Apartmanlarda tadilatların hafta içi 8.30-17.30, hafta sonu 11.00-17.30 arasında yapılması gerekir.

Ancak, bu saatler arasındaki tadilatlar esnasında da diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmaması yasal bir yükümlülüktür.

Uyarıya rağmen diğer komşuları rahatsız edecek şekilde gürültü yapılması halinde öncelikle kolluğa ve belediyeye başvurulur.

Şikâyet halinde Gürültü Yönetmeliği hükümlerine ve Kabahatler Kanunu’nun 36’ncı maddesi çerçevesinde idari para cezası verilmesi mümkündür.

Rahatsız edici davranışların devam etmesi halinde sulh hukuk mahkemesinden rahatsız edici davranışın önlenmesi yönünde karar istenebilir.

Mahkemece, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak gürültünün önlenmesi için tedbir kararı verilebilir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 05:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elmas adatepe
Elmas adatepe - 7 ay Önce

Merhaba ben 1. Kat ta oturuyorum üstümdeki komşumu üç kez uyarlama rağmen ustumden sürekli balkonuma pislik atıyor ( saç kılı ,kuruyemis kabukları vb. ) ben nasıl bi yol izlemeliyim. Ben iyilikle bir Kac kez uyardım ama anlamıyor ve benim 1 ve 3 yaşında iki çocuğum var ve balkonda ne bulsalar ağzına götürüyorlar. Bana yol gösterin lutfen

EMLAK GÜNDEMİ: Bina yönetimi çözüm üretemiyorsa savcılığa başvurabilirsiniz.

Biri
Biri - 5 ay Önce

Saat yani sabahın 8inde ev süpürebiliriz??? Ne saçma bişey !! Saat 12 ye kadar kimse ev süpürmesin yahu. Yazıktır günahtır. Şu kararları adam akıllı oturup konuşup verin ya. Siz madurun yanında olacaksınız. Karşısında değil. Sabahın 9unda ev süpürüyolar biz şimdi çıksak kapılarına desek neden ev süpürüyorsunuz. Arkamızda geçerli nişeyde yok bu saatler arası yasak diye sırf ben saat 9 da 10 da bir süpürge sesiyle uyanmak istemiyorum. Acilen değişiklik gelmesi gerekiyor.

Elif Demirhan
Elif Demirhan - 5 ay Önce

Merhaba. 6 aylık bi oğlum var ve uyku problemi yaşıyoruz. Sabah uyusun da ben de uyuyayım diye gözünün için bakıyorum ama tam uyutuyorum üst kattaki vatandaş elektrik süpürgesi çalıştırıyo ve paldır küldür eşyaları sert kullanarak süpürüyo. Ben çalışmıyorum her evde bütün ev halkı çalışmaz ev hanımı denilen bişey var. Mesai saati diyerek 19.00 - 07.00 arası yasaklanması çok yanlış. 19.00 - 12.00 arası yasaklanması gerekir lütfen birileri bu konuda bişeler yapsın.

Başak kara
Başak kara - 5 ay Önce

Merhabalar benim 3ve 11 yaşında bir oğlum var yaklaşık bir senedir üstteki komşu ya sikintimiz var küçük oğlum.ne zaman ağlasa yada ses çıkarsa tepemizden vuruyor diyebilirsiniz kimse sizin çocuğunuz un sesini çekmek zorunda deil fakat ben çok ama çok dikkat ediyorum alltaki ve yandaki komsumun bir şikayeti yok pislik yapıyor evde duramıyorum artik çok rahastiz oldum üstte çocuk sesine dair bir bilgi yok bilgi verirseniz çok sevinirim bide o vuruyor diye ben şikayetçi olabilir miyim

EMLAK GÜNDEMİ: Komşuluk hukukunda alt veya üst komşu ayrımı söz konusu değil. Sorunu yöneticiniz çözemiyorsa adli mercilere başvurabilirsiniz.

Yasemin aksoy urlu
Yasemin aksoy urlu - 5 ay Önce

Merhabalar, biz bir tatil beldesinde yaklaşık 10 yıldır oturmaktayız. Bugüne kadar komşularımızla hiçbir gürültü problemimiz olmadı. Sitemizde hemen karşımıza taşınan yeni komşularımız dışında...12-13 yaşındaki kızlarına bahçenin ortasına bir voleybol ağı koydular ve arzu ettikler saatlerde maç yapıyorlar. Top sesleri ve kendi sesleri bizim ve arka komşularının evi içinde bizleri çıldırtma derecesine geldi, her türlü kibar uyarılarımızı dikkate almadıkları gibi onlar bizi tehditkar olarak uyarmaya başlayıp hatta arkadaki komşularının üzerine sopa ile yürüdüler. Yani işler çığırından çıkmış durumda. Bizim kibarca bekleyişimiz onlara yaradı ve bizden önce hakarete uğradık diyerek karakola giderek bizden şikayetçi oldular . Bizde ifade vererek esas şikayetçilerin bizler olduğunu, bizi tehdit ettiklerini, ve hatta üzerimize sopa ile yürüdüklerini söyledik. Bu işin sonunu nereye vardırabiliriz?

EMLAK GÜNDEMİ: Şikayet bina dışından geliyor ve bu nedenle de kat mülkiyeti mevzuatını ilgilendirmiyor. Yani Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde bir talepte bulunmak mümkün eğil.

Kat mülkiyeti dışında, Medeni Kanun’da şöyle diyor: “Herkes taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetlerini sürdürürken komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle taşınmazın durumu, niteliği ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.” İşte rahatsızlığınızı giderecek yasal düzenleme bu. Ancak bunu yerine getirmek için çözüm kapıyı çalıp binanın yasa dışı eklentisini yıkmak değil, bu taleple dava açmaktır.

Şerife pelvan
Şerife pelvan - 5 ay Önce

Merhabalar ben 1.katta oturuyorum 55 yaşları da Bi kadın apartmanımızda oturuyor devamlı huzurluk çıkartıyor komşulara durmadan benim hakkımda bişeyler söylüyor apartmandakilerde onu bildiği için onu fazla takmıyolar gerçi bazı komşularımada iftira atıyor benim balkonumun karşısında inatla yüksek sesle konuşuyor bağırıyor ben kaç defa uyarmama rağmen inadına yapıyor bahçe de istediğimi yaparım karışamazsın diyor ben artık şaşırdım benim psikolojimi bozdu napabilirim acaba

EMLAK GÜNDEMİ: Bizim komşuluk hukuku dediğimiz hukuki bir düzenleme var. Komşular birbiri için tehlike yaratacak ortamlar yaratamaz. Bu şöyle ifade edilmiş: “Herkes taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetlerini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.”

Enes Calışkan
Enes Calışkan - 5 ay Önce

Merhaba ben 3. katta oturuyorum genellikle sinema ses sistemimi 12:00 - 00:00 arasında müzik dinliyorum corona dolayısıyla insanlar evde diye 12 de açıp gece 12 ye gelmeden sesi odadan dışarı çıkmayacak şekilde kısıyorum . Bu konudan alt, üst, karşı kapı komşumuz şikayetçi ya da rahatsız değilken üst kattaki karşı kapı komşumuz rahatsızmış ben bunu dikkate alarak sesi azalttım biraz ama dün yine gün içinde 15:00 - 16:00 sularında kapıma zabıta geldi ben ne diyeceğimi bilemedim benim ne yapmam lazım diğer bütün komşularım şikayetçi ve rahatsız değilken üst karşı kapı komşum rahatsız bu durumu nasıl düzeltebilirim ve ne yapmalıyım ? Şimdiden teşekkürler..

EMLAK GÜNDEMİ: İş şikayet boyutuna varmış. Bundan sonra yapılacak en mantıklı tutum eğer komşu sulh yolunu seçmiyorsa, bilirkişi aracılığıyla gürültünün gerçekten rahatsızlık seviyesinde olup olmadığını tespit ettirmek olabilir. Bu tabi sancılı bir süreç, yine dediğim gibi, yöneticiler veya komşular aracılığıyla uzlaşı sağlanması daha kolay bir çözüm gibi duruyor.

"Kişinin hak arama özgürlüğü ve kişilik değerleri Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ancak; kişi, hakkını ararken, karşı yanın kişilik değerlerine saldırıda bulunabilir. Bu durumda, hak arama özgürlüğünün hukuken korunabilmesi ve yerinde kullanıldığının kabul edilebilmesi için, şikayeti haklı gösterecek bazı emare ve olguların zayıf ve dolaylı da olsa varlığı yeterlidir. Aksi halde şikayetin hak arama özgürlüğü sınırları aşılarak kullanıldığı ve şikayet edilenin kişilik değerlerine saldırı oluşturduğu sonucuna varılır."

Enes Calışkan
Enes Calışkan @Enes Calışkan - 4 ay Önce

bilirkişi dediğiniz hukuk yöntemiyle sanırım doğru mu anladım olmadı oturup bir güzel konuşucağız diğer türlü o beni yer bitirir ben onu cevabınız için teşekkürler ..

EMLAK GÜNDEMİ: Yani iş şikayete kadar gelmiş, sizde sesi rahatsız edici düzeyde olmadığını söylüyorsunuz o zaman bunu tespiti gerekir. Burada haksız itham kaynaklı size karşı bir saldırı var. Tabi bunun için işin uzmanı bir avukat desteği de alınabilir.

deniz
deniz - 5 ay Önce

merhaba ben 1.kat ta oturuyorum. zemin katta oturan komşum, benim üstümdeki bile gürültü yapsa. hemen beni şikayet eder. yakın zamanda da ev süpürürken aradı. bir sürü laf saydı. evin dip ve köşelerini süpürürken haliyle ses gidiyordur. ev süpürüyorum diyorum yalan söylüyorsun diyor. polisi ara diyorum, aramıyor da. ne yapmalıyım, cevap yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar.

EMLAK GÜNDEMİ: Bu tür durumlarda site yönetiminden arabuluculuk yapmasını isteyebilirsiniz. Sonuçta sizinde evinizi temizleme hakkınız var, haliyle seste olur. Sabah erken ve akşam geç saatler olmadıkça sizin yaptıklarınızda komşuluk hakkını ihlal eden bir durum yok. Bu tür durumlarda en sağlıklı olan arayı bulmaktır.

Aykut
Aykut @deniz - 1 hafta Önce

Merhanalar güzel bir sitede oturuyorum giriş kat üstü alt katında kazan dairesi var ve şu basma pompaları sıcak su kazanı çalıştığında evde inanılmaz bir ses oluyor su basma pompaları sürekli bir uğultuyla çalışıyor defalarca şikayet etmemize rağmen yönetime bir sonuç alamadık nasil bir hukuki surec izleyebilirim yorumunuz lutfen

EMLAK GÜNDEMİ: Olayı yargıya taşımalısınız. Nasıl bir sonuç çıkacağını kestirmek ise çok zor.

deniz
deniz @deniz - 5 ay Önce

uzlaşmayı daha önce denedim. benim aradığım dava yolu veya ne gerekiyorsa.


SIRADAKİ HABER