banner53

2020 Apartman Gürültü Yönetmeliği

Bir arada yaşayan apartman ve site sakinlerinin uyması gereken belli kurallar vardır. Asansör kullanımından çöplerin atılmasına kadar her apartman ve sitenin kendi kuralları bulunuyor. Bu kurallar arasında gürültü miktarı da yer alıyor.

2020 Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre;

-- Apartman sakinlerinin her türlü gürültüden uzak durması gerekir.

-- Mesai günleri içerisinde saat 13:00 ile 15:00 arasında ve geceleri saat 19:00 ile 07:00 yüksek ses çıkartmak yasaktır. Bunlara örnek olarak; yüksek sesle müzik dinlemek, elektrik süpürgesi çalıştırmak, matkap kullanmak vb. verilebilir.

-- Pazar günleri ve resmi tatillerde apartman içerisinde ses çıkartılmamalıdır.

-- Elektronik aletlerin ve müzik aletlerinin sesi yalnızca odada duyulacak seviyede açılmalıdır.

Gürültü Yapan Komşu Nasıl Şikayet Edilir?

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) 18. maddesine göre, “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.”

Kat Mülkiyeti Kanunu, hem kiralık daire sakinleri için hem de ev sahipleri için geçerlidir. Her apartmanda belli gürültü yasağı mevcuttur. Gürültü yapan komşuları sözlü olarak uyarmakla başlayabilirsiniz. Komşunuzun gürültüsü tahammül edilemeyecek bir hale ulaştıysa zabıtaya veya karakola şikayette bulunabilirsiniz. Ancak bu kurumlara başvurmadan önce komşunuz ile saygı çerçevesi içerisinde konuşmanız, gerekirse apartman yöneticisine bildirmeniz gürültü sorununu kibar ve daha kolay bir şekilde çözmenizi sağlayabilir.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Tüm uyarılara rağmen komşunuz ile bir çözüme ulaşamadıysanız gürültü şikayeti için zabıtaya veya karakola başvurarak idari para cezasına çarptırılmasının önünü açabilirsiniz.

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle apartmanlar için gürültü cezası 1.461 liraya yükseldi. Yapacağınız şikayete göre gürültü yapan komşuya Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre 150 lira, Çevre Kanunu uyarınca ise 1.461 lira para cezası kesilebilir.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 09:52

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER