Seyfi Dursunoğlu Mirasını ÇYDD'ye Bıraktı!

87 yaşında hayatını kaybeden 'Huysuz Virjin' lakaplı Seyfi Dursunoğlu'nun mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bıraktı.

Seyfi Dursunoğlu Mirasını ÇYDD'ye Bıraktı!

Sanatçı Dursunoğlu, Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Sanatçının, mirasını kime bıraktığı ise merak konusu oldu.

"KONUŞULSUN İSTEMEDİM" 

Dursunoğlu, yaptığı bir röportajda, mirasıyla ilgili gelen soruya; "40 yıldır çalışıyorum. 40 yıllık birikimimi bildiğiniz gibi Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlayacağımı açıklamıştım.

Ancak bir şey oldu ve bundan vazgeçtim. Vakıf yetkilileri bir gün beni aradı ve Alâeddin Yavaşça için bir gece düzenlediklerini, o geceyi sunmamı istediler.

Bunun karşılığında da bana bir şilt vereceklerini belirttiler. Sonra düşündüm. Ben de bir sanatçıyım.

Neden bana bir gece yapılıp da şilt verilmiyor da başkasının adına yapılan bir gecede veriliyor dedim.

“MİRASIMI KİMSE BÖLÜŞEMEYECEK” 

"Ben öldükten sonra kimse mirasımı bölüşemeyecek." diyen Dursunoğlu, "O zamana kadar kendilerine bağışta bulunmuştum.

Ama şimdi mirasımı Türkan Saylan'ın Derneği'ne (ÇYDD) bırakmaya karar verdim" ifadelerini kullanmıştı.

'HUYSUZ VİRJİN' KİMDİR? 

Seyfi Dursunoğlu, bilinen sahne adıyla Huysuz Virjin, şarkıcı ve sunucudur. 1970’lerden 2000’lere kadar sürdürdüğü eğlence programları ile Türkiye’de televizyonların tanınan bir eğlence figürü hâline geldi.

1932 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Seyfi Dursunoğlu’nun çocukluğu 5-6 yaşına kadar Trabzon’da, sonra da İstanbul’da geçti. Daha sonra babasının isteğiyle Heybeliada Askeri Deniz Lisesi’nde yatılı olarak okumaya başladı.

Ancak bir süre sonra bu okuldan ayrıldı ve Boğaziçi Lisesi’nden mezun oldu. İngiliz Filoloji’sinde başladığı üniversite öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle yarım bıraktı. Askerliğini Tuzla ve Hadımköy’de yedek subay olarak tamamladıktan sonra SSK’da memur olur ve tam on sekiz yıl burada memur olarak çalıştı.

1970 yılında Huysuz Virjin’in doğumuyla memuriyet yaşamını bitiren Seyfi Dursunoğlu, böylece gösteri dünyasına ve sanat yaşamına ilk adımını attı. Önce küçük kulüplerde sahneye çıkmaya başladı; ama ünü ağızdan ağıza yayıldıkça daha büyük kulüplerden teklifler aldı. Her yıl İzmir Fuarı’nda sahneyi Türkiye’nin en büyük solistleriyle paylaştı.

2012’de Show TV’de yayınlanan ‘Huysuz’la Dans Eder misin?’ programını sundu. Aynı yıl Star TV’de yayınlanmaya başlayan, ‘Benzemez Kimse Sana’ adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı. Programın final bölümüne son kez Huysuz Virjin olarak çıktı ve “Bu benim son kantom” diyerek yaşından dolayı bir daha kanto yapamayacağını dile getirmişti.

YORUM EKLE