Mark Zuckerberg Hayalindeki Ev için Kesenin Ağzını Açtı!

Facebook’un 36 yaşındaki CEO’su Mark Zuckerberg’in savurganlık yapmaktan çekinmediği bir şey var: Emlak. Mayıs 2011’de Palo Alto’da 7 milyon dolara 5.000 metrekarelik bir ev satın aldı.

Mark Zuckerberg Hayalindeki Ev için Kesenin Ağzını Açtı!

Facebook'u kurdu, Instagram'ı ve WhatsApp'ı satın aldı…

Teknolojiye yaptığı yeni yatırımlar ve çalışmalarla her geçen gün büyüyen bir şirket inşaat eden 36 yaşındaki Zuckerberg bugün artık dünyanın önde gelen milyarderleri arasındaki yerini alıyor.

Geçen yıl 110 milyar doları aşan servetiyle dikkat çeken Zuckerberg, kıyafet ve araba gibi ihtiyaçlarında alçakgönüllü bir yaklaşım sergilese de emlak konusunda sınır tanımıyor.

36 yaşındaki Zuckerberg için emlak canavarı dense yeridir.

TikTok ile rekabet etmek için Instagram'da yayınladığı yeni özellikle Zuckerberg’in kişisel serveti ilk kez 100 milyar doları aştı. Bu günlerde ise 114 milyar dolara ulaştı.

Facebook, kuruluşundan sekiz yıl sonra Mayıs 2012’de New York Borsası’na giriş yaptı. Ayrıca Zuckerberg’in servetinin çoğu Facebook’taki yüzde 13'lük hissesinden kaynaklanıyor.

En zengin teknoloji patronlarından biri olmasına rağmen 36 yaşındaki CEO, eşi Priscilla Chan ve iki küçük kızıyla oldukça mütevazı bir hayata sahip.

Gösterişli takım elbiseler giymek yerine; kot pantolon, tişört ve kazaklarla son derece sade bir tarza sahip olsa da kıyafetlerinin göründüğünden çok daha pahalı olduğu söyleniyor.

Emlak Konusunda Savurgan

Zuckerberg’in savurganlık yapmaktan çekinmediği bir şey var: Emlak. Mayıs 2011’de Palo Alto’da 7 milyon dolara 5.000 metrekarelik bir ev satın aldı.

Ertesi yıl, Zuckerberg evini çevreleyen mülkleri satın almaya başladı ve dört ev satın almak için 30 milyon dolardan fazla para harcadı ve bunları yeniden inşa etme planları yaptı.

Ayrıca San Francisco’nun Mission Bölgesi’nde de bir evi var. 2013 yılında aldığı 5.500 metrekarelik eve bir sera eklemek, mutfağı yeniden dekore etmek için de ayrıca 1 milyon dolardan fazla para harcadı.

Yerel Halkla Başı Dertte

2014 yılında milyarderin emlak portföyü, Kauai adasındaki iki mülk için Pasifik’e kadar genişledi. Ancak Zuckerberg çiftinin Hawaii’deki varlığı yıllar boyunca tepkilere neden oldu.

2016’da Zuckerberg, mülkünün etrafına duvar inşa ederek komşularını epey kızdırdı ve 2017’de de arazisi üzerinde yasal mülkiyet iddiasında bulunan Hawaiili ailelere karşı dava açtı. Bölge sakinleri onu sömürgecilikle suçladı.

Zuckerberg ayrıca Tahoe Gölü’nde 59 milyon dolara mal olan iki göl kenarı ev aldı. Brushwood Estate olarak adlandırılan evlerden biri, altı dönümlük arazi üzerinde.

Ayrıca bir konukevi ve özel bir iskelesi de bulunuyor. İki Lake Tahoe mülkü arasında, Zuckerberg özel bir kıyı şeridine de sahip.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 11:01
YORUM EKLE