banner53

Bruno Taut’un Kuruçeşme’deki Villası Satışa Çıkarıldı

20’nci yüzyılın en önemli mimar ve şehir planlamacıları arasında bulunan olan Bruno Taut’un kendisi için yaptırdığı Japon esintili villası, 20 yıl sonra yeniden satılıyor. Kuruçeşme’de 2 dönüm arazinin içerisinde yer alan 600 metrekarelik ‘Taut’un evi’  için 95 milyon lira isteniyor.

Bruno Taut’un Kuruçeşme’deki Villası Satışa Çıkarıldı

Emlakçı Ümit Pişiricigil, evin İstanbul’un en özel yapılarından biri olduğunu, 20 yıld boyunca aynı kişiye ait olduğunu açıkladı. 

Fiyatta pazarlık payı olduğundan bahseden Pişiricigil, ismini açıklamak istemeyen mal sahibinin artık çok yaşlandığı için Taut’un evinin kendisine çok büyük geldiğini ve bu yüzden satıldığını söyledi. 

Almanya’dan Adolf Hitler faşizminden kaçan Alman mimar Bruno Taut, önce İsviçre’ye ardından Japonya’ya oradan da 1936'da Türkiye’ye sığındı.

Kendi yaşlılığını geçirmek üzere dizayn edilen Emin Vafi Korusu içerisindeki evi 1937 yılında tamamladı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde yöneticilik ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda mimarlık bölümü başkanlığı görevlerini üstlenen Bruno Taut, Japon ve Türk mimarisini harmanladığı bu evde maalesef birkaç ay oturabildi.

Atatürk’ün naaşının konulduğu katafalkın çizimi için Ankara’ya giden Taut, bu görevi sırasında soğuk alarak ağır bir grip sonucunda 1938'de yaşamını yitirdi.

Bruno Taut şimdiye kadar mezarlığı İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan tek gayrimüslim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER