Ahmet Hakan'ın İmzasını Taklit Ederek evini Kiraya Veren Şoförüne Hapis Cezası

Gazeteci yazar Ahmet Hakan Coşkun'un imzasını taklit ederek konutunu 170 bin lira karşılığında kiraya verip aldığı parayı da menfaati için kullandığı öne sürülen eski şoförü Sari Demir, 2 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

Ahmet Hakan'ın İmzasını Taklit Ederek evini Kiraya Veren Şoförüne Hapis Cezası

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Sari Demir ve avukatı katılmazken, müşteki Ahmet Hakan Coşkun'u ise avukatı Merve Akın Özbek temsil etti.

Müşteki avukatı Özbek, dolandırıcılık suçunu işlediğinin kendi beyanı, imza incelemesi ve bilirkişi raporuyla sabit olan sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı da sanığın üzerine atılı suçlardan cezalandırılmasını talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Demir'e"hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıl 8 ay hapis ve 20 bin lira para cezası verdi.

Mahkeme, ayrıca sanığa "özel belgede sahtecilik" suçundan da 1 yıl 15 gün hapis cezası verirken, sanık hakkında daha önce başka bir dosyadan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı veren ilgili mahkemeye ihbarda bulunulmasına da hükmetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Sari Demir'in bir süre müşteki Ahmet Hakan Coşkun'un yanında çalıştığı ve bu sebeple aralarında hizmet ilişkisi kurulduğu anlatılmıştı.

Ahmet Hakan Coşkun'un, daha önceden şoförlüğünü yapan Demir'e, Trump Towers Residence'da, kendisine ait taşınmazı kiraya vermesini istediği belirtilen iddianamede, müştekinin ayrıca kiracı bulursa evi gösterebilmesi için anahtarını da teslim ettiği belirtilmişti.

Sanığın bu taşınmazı kiraya verdiği fakat bu durumu Coşkun'a bildirmediği anlatılan iddianamede, Demir'in özel belge hükmündeki kira sözleşmesini düzenleyip müşteki adına imzaladığı, kiracıdan aldığı 170 bin lirayı da Coşkun'a vermediği belirtilmişti.

Sanığın "Özel belgede sahtecilik" suçuna ilaveten müşteki adına tahsil ettiği parayı da ona vermeyerek "Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği belirtilen iddianamede, Sari Demir'in bu iki suçtan 2 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Diğer bir yandan, sanık Sari Demir, Ahmet Hakan'ın 2015 yılında evinin önünde darbedilmesine ilişkin davada, "mağdur-müşteki" sıfatıyla yer almıştı.

AA

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 13:37
YORUM EKLE