banner53

Emlak Konut ve Galatasaray Arasında Kriz Büyüyor!

Emlak Konut  ve Galatasaray Spor Kulübü arasında Florya arsasının terk edilmemesi üzerine başlayan ve protokollerin feshine kadar uzanan kriz büyüyor.

Emlak Konut ve Galatasaray Arasında Kriz Büyüyor!

Sabah'ta yer alan habere göre,Emlak Konut daha önce Florya Projesi'nin iptal olacağını, satışların ve inşaatın başladığı Riva'nın ise devam etmesi için görüşmelerin yapılacağını açıklamıştı. Fakat bu görüşmelerden de sonuç çıkmadı ve dün tüm protokol fesih edildi.

Florya arsasında teslim yapılmadığı için proje tamamen tasfiye edildi. Fakat Riva için bu durum aynı değil. Riva'da iki taraf arasında hukuki süreç başlıyor.

Protokollerin feshedilmesi sonucunda Galatasaray, bugüne kadar Emlak Konut'tan aldığı 350 milyon lirayı geri ödeyecek. Bu ödemeyi de iki ay içinde yapması gerekiyor. Eğer kulüp borcunu ödeyemezse, arsaların mülkiyeti Emlak Konut'a geçebilir. Arsalar için 2016'da 509 milyon lira fiyat biçilmişti.

GALATASARAY İÇİN BÜYÜK KAYIP

İki arsanın bedeli bağımsız eksperler tarafından belirlenecek ve 350 milyon lira mahsuplaşılacak. Yani Galatasaray, Florya'yı terk etmeyerek hem 1 milyar liralık gelirden oldu hem de 350 milyon liralık borca girdi. Bu süreçte Riva'daki projeden konut alan vatandaşların haklarının da korunacağı belirtildi. 

Galatasaray Spor Kulübü, Riva ve Florya arsalarından gelir elde etmek için Haziran 2016'da Emlak Konut ile bir protokol imzalamıştı. Riva'daki projenin inşaatı ve satışları başlarken, Florya için süreç bir türlü başlayamadı. Galatasaray'ın sözleşmeye göre 6 ay içinde bu arsayı teslim etmeliydi. Fakat 1.5 yıl geçmesine rağmen kulüp buradan ayrılmadı. Galatasaray ise taşınması için belirlenen Kemerburgaz arazisine yönelik tedbir kararı ortaya çıkınca, buraya yeni bir tesis inşa edemedi.

Emlak Konut ile Galatasaray'ın imzaladığı protokol kapsamında, Galatasaray Riva'dan 762 milyon lira, Florya'dan da 238 milyon lira gelir sağlayacaktı. Böylece toplam geliri 1 milyar lirayı bulacaktı.

Galatasaray Spor Kulübü Derneği mülkiyetinde bulunan Beykoz İlçesi Riva Mahallesi'nde kain taşınmazlar ile Bakırköy İlçesi Şenlik Mahallesi'nde kain taşınmaz (Florya) üzerinde proje geliştirmek amacıyla Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile şirketimiz arasında 2016 yılında imzalanan protokoller fesih edilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER