banner53

Emlak Konut'tan Galatasaray'a 260 Milyon Liralık Dava

Emlak Konut, Galatasaray ile 2016'da imzalanan Riva-Florya protokollerinin iptal sürecini başlattı. Sırada, Galatasaray'a açılacak dava bulunuyor.

Emlak Konut'tan Galatasaray'a 260 Milyon Liralık Dava

Fotospor'da yer alan habere göre Emlak Konut, Galatasaray ile 2016'da imzalanan Riva-Florya protokollerinin iptal sürecine başlandığını açıkladı.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, ''Emlak Konut kendi açısından haklı olabilir. Devletle kavga ederek hiçbir yere varamazsınız. Devletimiz her zaman Galatasaray'ın yanında olmuştur. Bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz'' cevabını verdi.

Gelen bilgiler ise; yapılan protokol gereği 260 milyon lira ödeme yapılmasına rağmen Galatasaray teslimi yükümlülüğünü yerine getirmedi. Birkaç kez verilen ek sürelere rağmen Florya arazisi zamanında boşaltılmadığı için fesih süreci başlatıldı.

İptal sürecinin tamamlanmasından sonra Emlak Konut’un, Galatasaray’a verdiği 260 milyon lirayı faiziyle geri almak için hukuki işlem başlatacağı rakamın ise 347 milyon lira olacağı konuşulmaya başlandı.

Yönetimin elinde Florya'yı devretme yetkisi yok

Bu arada Galatasaray’ın Emlak Konut’a Kemerburgaz’da gösterilecek araziye karşı Florya’yı devretmesiyle ilgili sürpriz bir iddia ortaya atıldı. O iddiaya göre; Galatasaray yönetiminin elinde Florya’nın devredilmesi konusunda bir yetkisinin olmadığı.

Bir başka iddia ise; Galatasaray yönetimi, Bankalar Birliği ile imzaladığı 2 yıllık geri ödemesiz anlaşmaya Riva-Florya’dan gelecek olan parayı teminat olarak gösterdi. Sözleşme feshedilirse, Bankalar Birliği de Galatasaray’ı yeni bir anlaşma yapılması için davet edebilir.

Galatasaraylıların kafasında şimdi 2 soru var

Fesih işlemi Galatasaray’ı sadece Emlak Konut’la değil Riva ve Florya arazileri üzerinden yapılan anlaşma gereği elde edilecek olan 508  milyon liralık geliri kırdırılması yüzünden de zor durumda bırakacak. Çünkü kırdırılan kısmın 340 milyon liralık kısmı avans olarak alındı ve kullanıldı. Bu para hem Dursun Özbek hem de Mustafa Cengiz dönemlerinde harcandı. Galatasaray yönetimin önünde iki ciddi soru var. 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 06:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER