banner53

Özel Okullara Ücret Ödenecek mi? Ödenen Ücretler İade Alınabilir mi?

Koronavirüs nedeniyle neredeyse ikinci dönem eğitim yapılamayan okulların ne zaman açılacağı merak konusu olmayı sürdürürken bir diğer merak edilen konuysa özel okullara ödenen ücretlerin ödenip ödenmeyeceği...

Özel Okullara Ücret Ödenecek mi? Ödenen Ücretler İade Alınabilir mi?

ÖZEL OKULLARIN ÖĞRENİM YEMEK SERVİS ÜCRETLERİ ÖDENECEK Mİ?

Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre, eğitim öğretim yılı bir yıllık sürenin tamamını kapsadığı için öğrenim ücretinin hukuken ödenmesi gerekiyor. Yemek ve servis ücretleri ise eğer öğrenim ücretinin içine dahil bir sözleşme içinde ise ödenmek zorunda kalınacak.

Yemek ve servis ücretleri öğrenim ücretlerinin dışında ise veli ve okul idareleri birlikte karar alacak. Özel okulların yemek ve servis ücretlerinin alınmaması yönünde eğilim gösterdikleri bildiriliyor. Özel okul nakilleri halen MEB tarafından durdurulduğu için de şu anda veliler isteseler de çocuklarını bir devlet okuluna nakletmiyor.

ANAOKULU ÜCRETLERİ ÖDENECEK Mİ?

Anaokulu ve kreş, zorunlu eğitim kapsamında olmadığı için öğrenim, yemek ve servis ücretleri ödenmek zorunda değil. Çocuğunuz özel bir okulda anasınıfında ise okul yönetimiyle görüşerek ortak çözüm bulmanız gerekebilir. Devlete bağlı anaokullarında alınan aylık 180 liralık ücretler ise MEB kararıyla kesinlikle alınmayacak.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan 26 Mart 2020 tarihli resmi talimatla bu ücretin istenmeyeceği tüm devlet okullarına bildirildi. Ancak yine de bazı okullardan veliden ücret istenildiği şikayetleri geliyor. MEB'in bu yazıdan sonra yeni bir talimatı daha olmadığı için anasınıfı ve kreşler için 12 yıl zorunlu eğitim dışında olduğu için öğrenim ücreti, yemek ve servis ücreti ödemeniz gerekmiyor.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların ne zaman açıklanacığıyla ilgili açıklama yaptı. Selçuk yaptığı açıklamada, "Okullar şu tarihte açılacak kararını bakanlık olarak alma durumunda değiliz. Bütün bakanlıklardan görüş alınarak bir karar alınacak. Biz 1 Haziran'da kademeli olarak açılmasını istiyoruz ama süreç dinamik.

Bizim 1 Haziran için birden fazla planımız var. İnşallah her şey yolunda gider 1 Haziran'da okulları açarız. Ya da kısmi bir açılmaya gidebiliriz. Önümüzdeki haftalarda şartlara bakacağız, ilgili kuruluşlarla bakacağız ve değerlendireceğiz.

Bir öğrencimiz, çocuğumuz devamsızlıktan kalmadıysa bir üst sınıfa geçecek fakat sorumlu olarak geçecek. Biz çocuğun lehine olan kararı vermekteyiz. Yasal olarak da düzenleme yapıldı." dedi.

UZAKTAN EĞİTİM MAYIS SONUNA KADAR SÜRECEK

Türkiye’de Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusundan daha fazla sayıda öğrenci olduğuna işaret eden Bakan Selçuk, alınan tüm kararların birçok hane halkını doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendirdiğini söyledi. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde Uzaktan Eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 18:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nagihan Güraslan
Nagihan Güraslan - 6 ay Önce

Çocuğum özel bir okulda anasınıfı son sınıfta yeni öğretim yılında ilkokul bire başlayacak özel okulların sadece yemek ve servis ücreti iadesi değil eğitim ücreti iadesi de yapmak zorunda yoksa hukuki süreç başlatmak zorunda kalacağız bakanlık devlet lütfen bu konuya açıklık getirsin özel okullar bizden eğitim ücretini alıyor

Ayşe Engin
Ayşe Engin - 5 ay Önce

Uzaktan eğitim, okuldan aldığımız eğitimin yüzde 10 kadar bile değil. Bu durumda çok mağdur olduk. Lütfen bakanlık bir karar alıp mağduriyetimize son verirse çok mutlu olacağız

SIRADAKİ HABER