Kiralık Ev Tutan Öğrencilerin Yasal Hakları Nelerdir?

Öğrenci evi denildiği zaman bu isimle adlandırılan farklı bir ev varmış gibi algılanabiliyor. Ancak öğrenci evleri, kira kontratı ile hem kiracıya hem de ev sahibine belli haklar ve yükümlülükler getiren kiralık evlerden farklı değildir.

Kiralık Ev Tutan Öğrencilerin Yasal Hakları Nelerdir?

Evi Tutmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Öğrenciler ev kiralarken sadece evin oda sayısına ve kira tutarına bakıyorlar.

Oysa evin eski kiracısının neden çıktığı, evin temel sorunları, kiralık dairenin olduğu mahalle ya da semtin nasıl olduğu gibi çeşitli araştırmalar yapmalılar.  

Dikkatlice okudukları ve onlara belli haklar sağlayan kira sözleşmesi imzalamalılar.

Haklarından habersiz olarak ev sahibi ve apartman yöneticilerinin çeşitli baskılarına boyun eğmek zorunda kalabiliyorlar.  

Haklar Nelerdir?

Öncelikle ev tutan öğrencinin kanun karşısında herhangi bir aileden farkı yok.

Sözleşmede kiralayan olarak adı geçer ve sözleşmede belirtilen süre boyunca ev sahibi ona evi kullandırmak zorundadır.

Öğrencilerin evden çıkartılabilmeleri için kirayı birçok kez geciktirmeleri ya da ödememeleri, apartman huzurunu bozan davranışlar sergilemeleri, ev diye tuttukları yeri iş yeri olarak kullanması gibi durumlardan birini ya da birkaçını yapıyor olması gerekiyor.

 Bu durumlarda da hukuki süreç işlemeye başlıyor. 

Eğer sözleşmenizin bitimine bir ay kala ev sahibi sözleşmeyi yenilemeyeceğine dair ihtar çekmemişse, siz de böyle bir ihtar çekmemişseniz sözleşme bir yıl daha uzuyor.

Eve herhangi bir zarar vermediyseler veya kira ödemelerini düzgün yaptılarsa ev sahibi depozitoyu iade etmek zorundadır.

Pandemi Nedeniyle Sözleşmenin Feshi

Salgın nedeniyle üniversiteler tarafından duyurulan uzaktan eğitim kararı ev sahibi ve öğrenci olan kiracıları arasında ciddi anlaşmazlık oluşturarak adeta bir “sözleşme krizi” meydana getirdi.

YÖK’ün tavsiye kararı doğrultusunda Türkiye’nin birçok üniversitesinde uzaktan eğitim uygulanıyor.

Üniversitelerde uzaktan eğitime devam edilecek olması, öğrenci aileleri ve ev sahipleri arasında “kira sözleşmesi” anlaşmazlığına yol açtı.

Öğrenciler, kalamadıkları evlerden çıkmak isterken, ev sahipleri ise yapılan sözleşme doğrultusunda bunu kabul etmeyip her ay düzenli kirasını talep ediyor.

Bu durum öğrenci ailelerini de oldukça zorluğa düşürüyor. Kiranın istenmesi ve verilmemesi konusunda iki tarafın da haklı olacağı yönde görüşler varken, salgın sürecinde meydana gelen bu anlaşmazlığının çözülmesini bekleniyor.

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası (ESEKO) Başkanı Gazi Çelik, ev sahipleri ve öğrenci aileleri arasında yaşana bu ‘sözleşme krizi ’in giderilmesi için devlet büyüklerinin konuya el atması gerektiği belirtti.

Gazi Çelik, konu ile ilgili konuşurken, “Öncelikle sağlık diyoruz. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz, bu bir gerçek. Öbür taraftan ticari açıdan bakarsak burada çeşitli sorunlar meydana geliyor. Bunların en başında kiracılarla ev sahipleri arasındaki sıkıntılar yer alıyor.

Bir yıl önce öğrenciler kiralık ev tutmuşlar, sözleşme yapmışlar. Okullar açılmadığından dolayı da ailelerin çocuklarını Eskişehir'e göndermediklerini görüyoruz. Bu sebepten dolayı da Borçlar Kanunu gereği kiralarını ödemeleri gerekiyor tabii ki.

Böyle olunca da ev sahibiyle kiracı arasında ister istemez bir problem yaşanıyor. Bu yurtlarda da aynı şekilde görülüyor.

Yurtlarda da öğrenci girerken bir yıllık peşin sözleşme yapıyor ve ardından bu hastalıktan dolayı da memleketinden kalkıp gelmiyor buraya.

O zaman da apartman sahibiyle öğrenci arasında bir problem yaşanıyor. Bu problemlerin bir kısmı çözülüyor, bir kısmı çözülemiyor. Tabii insanlar buralardan gelir elde etmek istiyorlar, vergi ödüyorlar.

Sözleşmeler Borçlar Kanununa yapılan sözleşmeler. Biz esnaf olarak belli bir yere kadar yardım etme durumumuz olabiliyor, fakat bir yerden sonra yapamıyoruz.

Çünkü az önce de söylediğim gibi Borçlar Kanununda başlangıç ve bitiş tarihi iki tarafı da bağlar. Alacaklı kişi söz konusu parayı ister, karşı taraf da vermek istemez. Sözleşmeyi iptal etmek ister, ama Borçlar Kanununda maddeler açıktır.

Kira sözleşmesi devam ettiği sürece kiracı kirasını ödemekle mükelleftir.

Bunu ancak devletimiz bir genelge yayınlayarak bu sorunu çözebilir. Ya devletimiz bu kirayı karşılayacak, ya da bir genelgeyle buna bir yol bulacak. Başka bir çaresi yok bu durumun” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 05:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER