Doğa Koleji'nin Yeni Sahibi Kim Olacak? MEB'den Yeni Açıklama

Çalışanlarının maaşlarını aylardır ödeyemeyen ve bu yüzden eğitim öğretimin aksadığı Doğa Koleji'nden cuma günü bir son dakika açıklaması yapılmıştı. Doğa Koleji'nde son durum bilgisini de gözler önüne seren açıklamada, devir işlemleri için yürütülen görüşmelerin son aşamaya geldiği aktarılmıştı. Ancak o günden bugüne yeni bir açıklama gelmedi...

Doğa Koleji'nin Yeni Sahibi Kim Olacak? MEB'den Yeni Açıklama

Sabah'ta yer alan habere göre, Eğitim öğretimin aksadığı; öğretmenler kadar, velilerin de şikayetçi olduğu Doğa Koleji'nde son durumun Cumartesi günü çözüme kavuşturulması bekleniyordu; ancak bu gerçekleşmedi. Zira, Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Doğa Koleji devir işlemleri hakkında bilgi verilmiş ve sürece dair detayların Cumartesi günü paylaşılacağı duyurulmuştu. Durum böyle olunca da, 80 bin kadar öğrenci ve veli de Doğa Koleji'nin yeni sahibinin açıklanacağı beklentisine girdi.

DOĞA KOLEJİ'NDEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI GELDİ

Gece velilere yönelik gönderilen kısa mesajda, Cumartesi günü yapıması planlanan açıklamanın ileri bir tarihe ertelendiği belirtilirken; net bir tarih de verildi. İlgili SMS, Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu tarafından velilere gönderildi. Bu duruma sinirlenen veliler de, kurumun devriyle ilgili açıklamanın ertelenmesini protesto etmek amacıyla bugün okulun önüne gitti. Kurumun kendilerini oyaladığını ileri süren veliler ellerinde "öğretmenlerimizin maaşlarını verin" pankartları taşıdı.

YENİ AÇIKLAMA YAPILDI

Doğa Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklıoğlu, "14 Aralık 2019 günü ilan edeceğimizi duyurduğumuz devir anlaşmasına ilişkin açıklamamız, sizlerle nihai sonucu paylaşmak istediğimiz için gecikmiştir. Ancak karşılıklı yapılan değerlendirmeler sonucunda, bu açıklama 16 Aralık 2019 Pazartesi gününe bırakılmıştır. Bu saate kadar sizleri beklettiğimiz için özür diliyor, sürece ilişkin gösterdiğiniz anlayış ve desteğe, kurumumuz adına teşekkür ediyoruz."ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN YENİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerin sorularını cevapladı. Bakan Selçuk, özel bir okulda öğretmenlerin maaşının verilmediği iddialarına ilişkin, "Bu konuda, mevzuat gereği eğer bizim üstümüze düşen tedbiri yerine getirmemiz söz konusuysa buna yarın hazırız. Her tülü hazırlığımız var. Ama bu tür işlem 'açtım-kapattım' şeklinde yürüyen işler değil. Belirli mevzuatı takip etmek ve üç kere bununla ilgili bir teftiş işleminin gerçekleşmesi ve bir okuldaki bütün öğrencilerin, öğretmenlerin huzurunu dikkate alma ihtiyacı var. Her türlü duruma karşı tedbirlerimizi almış durumdayız" ifadelerini kullandı.

'DAHA FAZLA DENETİM YAPMAMIZ LAZIM'

Bakan Selçuk, okul kantininden aldığı şırınga çikolatanın kapağının nefes borusuna kaçması sonucu hayatını kaybeden ilkokul 1'inci sınıf öğrencisi Mert Yağış Köksal'ın ölümüyle ilgili, şu anki mevzuata göre okul kantinlerinde cips, kola ve benzer ürünlerin satılmasının yasak olduğunu kaydetti. Okullarda daha fazla denetim yapılması gerektiğinin altını çizen Selçuk, "Kantinde istenmeyen ürünlerin satışıyla ilgili elbette bazı durumlar var. 29 Kasım'da Tarım Bakanlığı'nın bir teftişinin olması ve aynı hafta okul yönetiminin teftişinin olması ile ilgili bütün belgeler ortada. Ama bu bizim daha fazla denetim yapmamız gerektiğini yine de söylüyor. Bununla ilgili çalışıyor" diye konuştu.

KRİZ 15 İLDEKİ 214 OKULDA YAŞANIYOR

82 bin çocuğun eğitim aldığı Doğa Koleji'nin 51 ilde toplam 411 özel okulu bulunuyor. Doğa Koleji'nin yaşadığı mali kriz ise 15 ildeki 214 okulda yaşanıyor. 41 ildeki 197 okul ise imtiyaz hakkı kullanımı (franchising) yöntemiyle eğitim öğretim faaliyetlerini düzenli bir şekilde sürdürmeye devam ediyor.

SAÇAKLIOĞLU KARDEŞLER KİM?

1984 doğumlu Vedat Saçaklıoğlu Doğa Koleji’nin yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra okulun ana hissedarı Metal Yapı’da ve iştirak şirketlerin yönetim kurulu üyesi. Vedat Saçaklıoğlu’nun abisi olan ve Metal Yapı’nın yönetim kurulu başkanı olan Ömer Saçaklıoğlu ise 1958 Şanlıurfa doğumlu geçmişte tekstil sektöründe yatırımları sonrasında inşaat sektöründe yatırımları ile öne çıkan bir isim.

VELİLERİN İSYANI

Hal böyle olunca da veliler söz konusu şirketin sahibine de doğal olarak tepki gösteriyor. Zira öğrenci aileleri bu konuyla ilgili başlatılan soruşturmada bu iddiaların da dikkatle araştırılmasını talep ediyor. Zira aylardır maaş alamayan öğretmenler bir yanda okullarında doğalgaz ve elektrik kesintilerinin başladığı öğrenciler bir yanda aileleri ile birlikte neredeyse yarım milyon kişi Doğa’da bir çözüm bekliyor.

DOĞA, KİME NE KADAR BORÇLU?

Türkiye’de 1.5 milyon çocuk özel okullarda eğitim görüyor. Bu rakam 2010’da 600 bini bulmazken geçen 10 yılda adeta 3 katına çıktı. 82 bin çocuğun eğitim aldığı Doğa, bu öğrenci sayısı ile özel okullar pazarında yüzde 5 gibi önemli bir büyüklüğü ifade ediyor. Öyle ki Doğa’nın öğretim için velilerinin ödedikleri paralardan elde ettiği yıllık cirosu bugün 1.5 milyar liraya ulaşıyor. Diğer yandan Doğa’da toplam borcun ise 1.1 milyar lirayı aştığı ve bunun 300 milyon lira gibi büyük bir bölümünü de vergi ve SGK prim borçlarının oluşturduğu ifade ediliyor.

Borcun alt kalemlerine bakıldığında Doğa’da mali borçlar toplamının 420 milyon lira olduğu kira, tedarikçi alacağı gibi ticari borçlar toplamının da 310 milyon lira düzeyinde olduğu belirtiliyor. Vergi ve SGK hariç toplam borç da 840 milyon lira seviyesinde. Çok tartışma konusu olan öğretmen maaşlarını da kapsayan personel borçlarının ise 60 milyon lira düzeyinde olduğu belirtilirken kayıt iptal ettiren velilere olan toplam borcun da 20 milyon lira seviyesinde bulunduğu gelen bilgiler arasında. Tüm bu kalemler bir araya geldiğinde Doğa’da toplam ödenmeyen yükümlülük tutarı 1.1 milyar lirayı geçiyor.

DOĞA'DA UZAYAN SATIŞ HİKAYELERİ

Eski öğretmen Fethi Şimşek’in 2002’de kurduğu Doğa Koleji’nin bir kısmı 2011’de Turkven Yatırım Fonu aracılığı ile bu sektöre yatırım yapan Hollandalı International Education Systems BV’e satıldı. Sonrasında özel eğitim kurumlarına sahipliğinin bilinmesi açısından yabancı fonların ortaklığını engelleyen yasal düzenleme çıkması ile birlikte okul hisseleri için yerli bir talip arandı. Okul önce aralarında dönemin TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tema Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ve Sancak Group Yönetim Kurulu Başkanı, Medical Park'ın ortağı Haydar Sancak'ın olduğu konsorsiyuma satıldı. Bu isimlerin bir kısmı yönetime de girdi. Açıklanan fiyat 230 milyon dolar civarındaydı. Satıştan söz edildi ama gerçekleşmedi çünkü devreye inşaat sektöründe faaliyet gösteren Metal Yapı Konut'un sahibi Ömer Saçaklıoğlu girdi. Ve 2016’da 100 milyon farkla yani 333 milyon dolara Doğa Kolejleri’nin Hollandalı fonla birlikte tüm hisseleri satılmış oldu.

METAL YAPI, FON İLE DAVALIK OLDU

İş adamı Ömer Saçaklıoğlu'nun 1980'da kurduğu Metal Yapı Konut, inşaat, akaryakıt, enerji, gıda, alışveriş merkezi işletmeciliği ve otelcilik gibi alanlarda çalışıyor. Eğitime Doğa Koleji'nin satışıyla giriş yaptı. Devir işlemlerinin ardından Saçaklıoğlu, her yıl 100 milyon dolar, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yaparak okulların büyüyeceğini belirtse de 2 yıl içinde maaş ödeyemez duruma geldi. Sonrasında Hollandalı eğitim fonu da, 2019 yılında, 2016'daki satış sebebiyle kendisine borçlu olan Metal Yapı Konut'tan alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle icra takibi başlattı. Edinilen bilgilere göre Doğa Koleji'nin sahibi olan şirketin eski şirkete olan borcu yaklaşık 46 milyon dolardı. Son olarak Doğa’da yeniden satış görüşmeleri yürütülüyor. Bu kez Doğa’da satıcı Metal Yapı. Kamuoyunda bir çok isim yer aldı. Son olarak da Nişantaşı Üniversitesi’nin sahibi Levent Uysal’ın adı alıcı olarak öne çıktı. Şimdi satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakla bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 07:20
YORUM EKLE