Doğa Koleji'nin Devri Neden Tamamlanmıyor?

Doğa Koleji Öğretmen Komitesi, okulun İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’na devredildiği yönündeki iddiaların ardından, hala resmi bir açıklama yapılmaması ve ücretlerin ödememesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Doğa Koleji'nin Devri Neden Tamamlanmıyor?

Bianet'te yer alan habere göre, komiteden yapılan yazılı açıklamada, “Oyalamayı bırakın; ücretlerimizi ödeyin” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mağduriyetlerin giderileceği söylenmişti”

“Geçtiğimiz hafta, ücretlerimizin ödenmesi ve öğrencilerimizin eğitim hakkının korunması talepleriyle gerçekleştirdiğimiz üç günlük boykot ses getirmiş, bakanlık sorunun çözümü için adım atmak zorunda kalmıştı. Bakan Ziya Selçuk, öğretmen ve öğrencilerin mağduriyetlerini gidereceklerini açıklamış, resmi kanallardan İTÜ ile satış görüşmeleri yapıldığı açıklanmıştı.

“Aylardır bizi oyalama çabası içindeler”

“İTÜ vakfı ile başlayan devir işlemleri günler geçmesine rağmen tamamlanmadı, bizlere tatmin edici bir açıklama dahi yapılmadı. Bugün, başladığımız yerdeyiz; sorunlarımız çözülmüş değil, aylardır olduğu gibi yönetim bizi oyalama çabası içinde.

“Görmezden gelerek susturabileceklerini sanıyorlar”

“Boykotumuzu bitirirken, ‘Haklarımızın takipçisi olacağız. Okulun başına hangi patron geçerse geçsin, kendi haklarımız ve öğrencilerimizin eğitim hakkını korumak için birlikte davranmayı sürdürmemiz gerektiğini biliyoruz’ demiştik. Öğretmenleri oyalarak, görmezden gelerek susturabileceklerini; dahası mücadeleyi unutturabileceklerini sanıyorlar.

“Daha güçlü bir şekilde sahneye çıkalım”

“Bu tablo, öğretmenlerin örgütlü hareket etmelerinin önemini ve aciliyetini bir kez daha ortaya koymuştur.  Tüm öğretmen arkadaşlarımızı Doğa Koleji Öğretmen Komitesi’ni büyütmeye davet ediyoruz. Her kampüste bir öğretmen komitesi kurulsun; önümüzdeki süreçte nelerle karşılaşacağımızı ve haklarımızı nasıl alabileceğimizi konuşalım, tartışalım, daha güçlü bir şekilde sahneye çıkalım.”

YORUM EKLE