Doğa Koleji'nde Cevap Bekleyen İddialar!

Türkiye'nin en büyük özel okulu Doğa Kolejini, İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı aracılığı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın satın aldığı iddia edildi...

Doğa Koleji'nde Cevap Bekleyen İddialar!

Yenicaggazetesi'nden Orhan Uğuroğlu'nun Yazısı...

Türkiye'nin en büyük özel okulu Doğa Kolejini, İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı aracılığı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın satın aldığı iddia edildi.

Aylarca maaş alamayan öğretmenler ile eğitimin aksamasından dolayı olan mağdur velilerin eylemleri sonucunda Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi vakfının oldu.

Medyada yer alan haberlere göre, Doğa Koleji'ni İTÜ Vakfı 800 milyon liraya satın aldı. Öğretmenlerin tüm alacaklarını da İTÜ Vakfı ödeyecek. Satışla birlikte Doğa Koleji'nin ismi İTÜ Vakfı Okulları olarak değişecek.

Okulların Denizbank ve Garanti Bankası'na olan borçları da yapılandırıldı ve İTÜ Vakfı tarafından üstlenildi.

Doğa Kolejini satın aldığı söylenen İTÜ Vakfı kuruluşu 35 yıllık bir kurum.

Vakıf, İstanbul Teknik Üniversitesi'ni desteklemek amacıyla 4 Nisan 1984 tarihinde kuruldu. Bu çerçevede, Eğitim Tesisleri, Kültür ve Sosyal Tesisler, Spor Tesisleri, Yurtlar İşletmesi ve Ar-Ge İşletmesi kurulup kaynak yaratıldı.

İTÜ Vakfı kuruluş yılından itibaren, sosyal ve kültürel içerikli amaçlar doğrultusunda her yıl 500'ü aşkın öğrenciye karşılıksız eğitim ve barınma bursu veriyor.

İTÜ Vakfı'nın ortaklık şeklinde kurduğu veya iştirak ettiği şirketler 3M ARGE A.Ş., İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. ve OTAM A.Ş. İTÜ Vakfı'nın başında Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca yer alıyor.

İTÜ'den konuyla ilgili yapılan resmi açıklama ise şöyle:

"Türkiye'de yaşanan büyük dönüşümün bir parçası olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Doğa Koleji'ni bünyesine alma kararı vermiştir.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın yönettiği süreç, Doğa Koleji'nin borçlarının yapılandırılması ve Doğa Koleji'nin tamamen İTÜ'ye geçmesi konularında uzlaşma ile sonuçlanmıştır.

Son derece nitelikli öğrenciler yetiştirmiş ve modern eğitim altyapısına sahip Doğa Koleji'ni eğitim alanında bir yatırım fırsatı olarak değerlendiren kurumumuz, kolej bünyesindeki öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarına çözüm sunmuş olmaktan da büyük mutluluk duymaktadır.

Doğa Koleji, İTÜ ailesinin gücü ve deneyimiyle geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesinde her zamankinden daha fazla sorumluluk üstlenecektir.

Sürecin başından beri desteklerini esirgemeyen, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'a şükranlarımızı sunarız.

Şimdi çocuklarımızın geleceklerini düşünme ve öğretmenlerimizle birlikte kaybettikleri zamanı telafi etme vaktidir. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası'nın katkılarıyla gerçekleşen borç yapılandırması ve devrin gerçekleşeceği yapı en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Doğa Koleji'nin üniversitemiz bünyesine katılımının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz."

Sayın Bilal Erdoğan'ın vakfını arayarak konu hakkında görüşme talebimi ilettim. Yazımı tamamlarken dönüş olmadı.

Bu sorulara yanıt alamadım?

-- Erdoğan, İTÜ vakfına üye oldu mu?

-- Doğa Kolejinin satın alma finansmanına destek verdi mi?

-- Doğa Kolejinin yönetiminde yer alacak mı?

-- Kamu bankalarından ne kadar kredi kim tarafından kullanıldı.

- Doğa Kolejinin yönetiminde ya da şirketinde Bilal Erdoğan yer aldı mı?

İTÜ rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca'ya mail attım ve Bilal Bey'in bu satın almada olup olmadığını sordum henüz yanıt gelmedi.

NOT: Dün akşamüstü İTÜ Vakfının kurumsal iletişim yetkilisi aradı ve Sn. Bilal Erdoğan'ın vakıfta görevi olmadığını vurguladı. Doğa Kolej'den ise yanıt gelmedi...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER