Doğa Koleji Can Holding'e mi Satılacacak?

Son günlerde öğretmenlerin maaşını ödememesi ile gündeme gelen Doğa Koleji'nin satılması gündemdeki yerini koruyor. İddiaya göre Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Can, Doğa Koleji'ni satın almak için harekete geçti. İşte detaylar...

Doğa Koleji Can Holding'e mi Satılacacak?

Karar'da yer alan habere göre, geçtiğimiz Eylül ayında Bilgi Üniversitesi'ni alarak adından sıkça söz ettiren Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Can, bu kez Doğa Koleji'ni satın alacağına yönelik iddialarla konuşuluyor. Kamu bankasından bahsedilen satış için kredi onayı aldığı da ifade edilen iddialar arasında.

CAN HOLDİNG DOĞA KOLEJİ'Nİ ALACAK İDDİASI

Şu anda Bilgi Üniversitesi’ni satın alan Can Holding ile Doğa Koleji'nin görüşmelerinin sürdüğü, gizlilik anlaşması nedeniyle açıklama yapılmadığı söyleniyor.

İmza atılır atılmaz yarın öğretmen maaşlarının ödeneceği iddia ediliyor. Can Holding’in bunun için bir kamu bankasından kredi onayı aldığı da belirtiliyor. 

13 BİN ÖĞRETMEN, 13 BİN ÖĞRENCİ 

Doğa, 50’si franchise 129 kampus, 13 bin 500 çalışan ve 70 bine yakın öğrenci ile Türkiye’nin en büyük eğitim zinciri. 129 kampüsteki 46 bin öğrenci merkeze bağlı, 24 bini ise franchise okullarda eğitim görüyor.

Doğa Okulları’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu kısa bir süre önce de Süzer grubu ile masaya oturdu. Borçlanma ile ilgili sorunlar nedeniyle sıkıntı çıktı. Kurumun özellikle SGK ve vergi borçları çok yüklü çıkınca Süzer Grubu masadan çekildi. Vergi borçları için kurumun bazı binalarına el kondu.

1.3 MİLYAR LİRALIK BORÇ

Doğa’yı satın alacak kurumun en az 1.3 milyar liralık borcu cebinden çıkarması gerektiği konuşuluyor. Bu rakamın içinde elektrik, doğalgaz, yemek, kira gibi borçları yer alıyor. Anlaşma imzalanırsa maaşlar ödenecek, kurum çalışanları ve veliler rahatlayacak.

Kurumun bu zorlu sürecinde öğretmenlerin büyük kısmı ekim ayından itibaren maaşlarını alamadı. Bazı şubelerde hazirandan itibaren ödemeler yapılmadı. Ancak buna rağmen öğretmenler, ne öğrencilere ne de velilere bu sıkıntılı durumu yansıttı. 

KEMAL CAN KİMDİR?

Can Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Kemal Can, aslen Ağrılıdır. Otelleri, benzin istasyonları ve hastaneleri bulunan Kemal Can, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı'nın Ağrı Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ve sonra seçilen Savcı Sayan'ı ziyaret etmişti. 

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

7 Haziran 1996 tarihinde kurulan Bilgi Üniversitesi yönetimi 2006 yılında dünyanın dört bir yanında üniversiteleri bulunan ABD’li Laurate International ağına geçti. 23.000 öğrencisi, yaklaşık 1.000 akademik personeli, 7 fakültesi, 3 enstitüsü, 4 yüksekokulu ve 3 meslek yüksek okulu ile lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 150’yi aşkın programıyla öğretime devam ediyor. Okul 2017 yılı 30.000’den fazla mezun vermiş durumda.

CAN HOLDİNG HAKKINDA

Madeni yağ, akaryakıt, LPG sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Energy Petrol, otomotiv grubu başta olmak üzere endüstriyel yağlarda antifriz çeşitleri, oto bakım ürünleri üretimi ve satışı yapıyor. Şirketin bünyesinde Golden Hill Fotel, Energy Petrol, Telefox, Mediza Hospital, Energia, Awox ve Tectone gibi markalar yer alıyor. Holding’in başkanlık koltuğunda ise Kemal Can oturuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 07:28
YORUM EKLE