Moskova'da Yüksek Bina Sayısı Artıyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da son 2 yılda kırk kattan yüksek konut inşaatı yüzde 19 arttı.

Moskova'da Yüksek Bina Sayısı Artıyor

ARSA MALİYETLERİ ARTINCA KATI SAYISIDA ARTTI

Türkrus.com'da yer alan habere göre, inşaatçıların artan gökdelen projesi atağını, piyasadaki talep ve rekabetinin yanı sıra arazi maliyetlerindeki artışla ilişkilendiriyor. Bir diğer etken ise varlıklı konut müşterilerinin "mahremiyet" talebinin her geçen gün daha da artması.

Son dönemde Rönesans İnşaat'ın Moscow City'deki Neva Towers projesi, en fazla rağbet gören gökdelen konut projelerinin başında geliyor.

Amerikalı yatırım yönetimi şirketi Capital Group verileri, Moskova'da gökdelen konut arzının yüzde 19 arttığına işaret ederken, emlak ortaklığı Metrium/CBRE yetkilileri 2019 başından bu yana söz konusu arzın yüzde 25 arttığını belirtiyor.

YÜKSEK BİNALARDA METREKARE FİYATLARI 5.400 DOLARDAN BAŞLIYOR

Metrium verilerine göre, şu anda Moskova'da inşa edilen 17 yeni gökdelende 3 bin daire alıcı bekliyor. Bu yapıların önemli bir bölümü Mosco City sınırları içerisinde. Nisan ayı itibarıyla bu konutların metrekare fiyatı 350 bin rubleden, yani 5 bin 400 dolardan başlıyor.

Mart ayında Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Husnullin, Moskova Nehri'nin iki kıyısında Şangay ve New York'taki gibi bir dizi yüksek yapının inşa edilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Sektörel analistler Moskova'da önümüzdeki yıllarda gökdelen inşaatının artmaya devam edeceği görüşünde.

YORUM EKLE