Japonya Pasifik'teki Tulagi Adasını Çin'e Kiralamış!

Çin Komünist Partisi’yle örtülü bağı olan Pekin merkezli bir şirketin adadaki taşınmaz mülklerin haklarını güvence altına aldığı aktarıldı

Japonya Pasifik'teki Tulagi Adasını Çin'e Kiralamış!

The New York Times’ın haberine göre,Tulagi adası Japonya’nın Pasifik’e hükmetmesinin ardından Birleşik Krallık için stratejik bir karargah işlevi görmüştü. II. Dünya Savaşı’ndan önce ada, Solomon Adaları’nın başkentiydi. Adanın Guadalcanal boyunca uzanan derinsu limanı savaş sırasında onu ordu için uğruna savaşılacak ve ölünecek bir cevher haline getirmişti.

Tulagi’yi artık Çin avucunun içine almak üzere. İmzalanan gizli bir anlaşmaya göre Çin Komünist Partisi’yle örtük bir bağı olan Pekin merkezli bir şirketin tüm ada ve çevresindeki taşınmaz mülklerin haklarını güvence altına aldığı bildirildi.

Kira sözleşmesi Tulagi sakinlerini şaşkına çevirirken, önemli deniz yollarının savunması ve Çin’in sınanmasının sürdürülmesinde Güney Pasifik’teki ada zincirini hayati gören Amerikan yetkililerini alarma geçirdi. 

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki Canterbury Üniversitesi’nde Çin üzerine çalışan Anne-Marie Brady, “Coğrafya size buranın iyi bir konum olduğunu söyler. Çin, Güney Pasifik’teki ordu varlıklarını artırıyor ve kendisinden önceki diğer yükselen güçlerin yaptığı gibi hoş limanların ve askeri havaalanlarının arayışı içinde” dedi. 

Pekin’in Güney Pasifik’teki arzuları finansal, siyasal ve askeri sonuçlar barındırıyor. Bölge doğal varlıklar açısından zengin ve Çin’in yatırımları ABD’de ve Avustralya’da görevlerin Pekin’e ordunun güvenli bir konum keşfetmesi konusunda boşluk sağlayabileceğine dair endişeler yaratıyor. 

YORUM EKLE